Kıl Dönmesi Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Published by: 0

Kıl Dönmesi Nasıl Olur?

Kıl dönmesi genellikle genç yaşta olan erkeklerde  bayanlara kıyasla ortalama 3 kat daha fazla görülmektedir. Bu durumun nedenleri içerisinde  kuyruk sokumu diye tabir edilen sakrokoksigeal orta hattaki kıl diplerinin iltihaplaştığı ve kavite oluşturduğu çevre kılların kalça hareketleriyle bu kavite içine girmesiyle hastalığın geliştiği bilinmektedir. Hastalık nadir olarak göbekte ve iyileşmiş yaralarda da görülebilmektedir.

En sık belirti kuyruk sokumunda oluşan apsedir. Orta hatta anüse 5 cm uzaklıkta delikler ve ağızlar görülebilir. Giriş ağızlarında bazen lalların kendisi de görülebilmektedir. Ayırıcı tamda verem, sifilis, fronkül, kemik iltihabı alda gelmelidir. Apse gelişimi olmadıysa antibiyotik kullanımı gerekmemektedir.

Tedavi olarak apse oluşumu mevcutsa drenaj – küretaj ve antibiyotik tedavisi gerekir. Post operatif yara her gün duş altında temizlenmeli yara iyileşene dek en az 3 ay haftada 2 kez bölgedeki lallar tıraş edilmelidir.

Kronik kıl dönmelerinde aslında akut olanlarda da en iyi tedavi yöntemlerinden birisi: ağızların genişletilerek içerisinin temizlenip içersine fenol denilen kimyasal koterizasyon yapan maddeyi uygulayarak yaranın post operatif  bakıma dikkat edilerek açık iyileşmesini sağlamaktır.

Kıl dönmesinde 10 dan fazla cerrahi tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bu ne demektir: hastalığın hala % 100 tedavisinin mümkün olmadığı anlamına gelmektedir. Hastalara en az zahmet veren tedaviden başlayıp gerekirse daha komplike ameliyatlara geçmek gerekmektedir. Ayrıca çok düşük ihtimal de olsa yara yerinde kanser gelişme olasılığı bulunmaktadır.

 

Kıl dönmesi belirtileri

Genellikle enfeksiyon ve apse oluncaya kadar kıl dönmesi kendisini pek belli etmez. Apse gelişirse hastanın şikayetleri artar ve hasta oturamaz hale gelir. Apse boşaltılmalıdır.Sık sık apse olan ve ameliyatı geciktiren hastalarda tablo ilerler ve apse olmasa dahi hastanın şikayetleri geçmez

Kıl dönmesi tedavisi nedir

Pilonidal sinüs tedavisinde çok çeşitli yöntemler vardır ve hastalığın derecesine göre değişiklik gösterir.Tedavide esas cilt altında yer alan kök şeklinde yerleşmiş kıl yuvalarının temizlenmesidir. Bu amaçla fenol ve Gümüş Nitrat enjeksiyonu, dokunun çıkartılıp açık bırakılması, kısmi çıkarma, total çıkarma ve primer kapama veya açık bırakma, değişik flep çevirme denilen doku kaydırma yöntemleri uygulanmaktadır.

Kıl dönmesi ameliyat sonrası dikiş hattı

Kıl dönmesi en iyi yapılmış bir operasyondan sonra bile tekrarlama ihtimali olan bir hastalıktır. O nedenle hastaların ameliyat öncesi iyi değerlendirilmesi, uygun ameliyatın ya da tedavi yöntemi seçilerek, titizlikle yapılması kadar, ameliyat sonrası hastanın doktorunun önerilerine uyması da önemlidir. Ameliyat sonrası erken devrede yaranın iyi korunup bakılması, uzun dönemde ise o bölgenin hijyenine dikkat edilmesi gereklidir. Ameliyat sonrası dönemde en az iki yıl süre ile o bölgedeki kıllar traş edilmeli veya tüy dökücü ilaçlarla temizlenmelidir ya da en etkili ve ağrısız yöntem olarak lazer epilasyon yapılmalıdır.