Kelebek Etkisi – The Butterfly Effect Film Önerisi

Published by: 0

Kelebek Etkisi (The ButterFly Effect), 2004 yılına ait ABD yapımı bir fantastik filmdir. Bana göre, fantastik ve bilim kurgu filmi severlerinin kaçırmaması gereken türden bir film. Film üç seriden oluşuyor ancak benim tavsiyem, ilk filmi izleyin ve bırakın. İlk film o kadar güzel ki diğer iki filmi izledikten sonra beklentilerin çok altında kaldığı için o büyüyü bozuyor. O yüzden hiç bulaşmayın derim.. Eğer izleyecekseniz de  fazla bir beklentiye girmeden, sadece merak gidermek amacıyla izleyebilirsiniz. Zaten devam filmi şeklinde değil yani diğer iki filmi izlemezseniz ilk filmin konusundan bir şey kaybetmeyeceksiniz (etkisinden de).

Filmin konusuna geçmeden önce, “kelebek etkisi” dediğimiz olay nedir? Bilmeyenler için kısaca açıklamaya çalışalım.. Kelebek Etkisi; Kimsenin umursamayacağı küçücük bir detayın veya olayın, hayal edilemeyecek kadar büyük bir olaya sebep olması, yol açmasıdır. Bu teoriyi keşfeden Lorenz’in örneğiyle açıklamak gerekirsek (ayrıca filmin giriş cümlesi), “Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”. Filmi izleyince eminim ki daha iyi anlayacaksınızdır.

Kelebek Etkisi Filminin Konusu:

Evan, çocukluğunda yaşadığı olaylar yüzünden hayatı tamamen farklı bir yolda ilerleyen bir gençtir. Evan bir gün çocukluğunda yazdığı günlüğünü bulur. Okumaya başladığında değişik olaylar meydana gelmektedir. Yani Evan, günlüğünde yazan bir kısmı okuduğunda, çocukluğundaki o ana geri dönmektedir. Evan, bunu keşfetmesinden sonra çocukluğundaki kötü anılarını değiştirip, hayatının ve sevdiklerinin daha iyi bir hal almasını sağlamaya çalışacaktır. Ancak Evan hangi yolu denerse denesin, bu pekte kolay olmayacaktır.

Kelebek Etkisi Filminin Oyuncuları:

Filmin başkarakteri Evan’ı ünlü oyuncu Ashton Kutcher canlandırıyor. Aston Kutcher, Çapkın, Koruyucu gibi filmlerde ve Two and A Half Man dizisinde de yer alıyor. Evan’ın kız arkadaşı olan Andrea karakterini ise Tetikçi, Sadece Arkadaş, Kötülük Diyarı ve bir çok güzel yapımda yer alan Amy Smart canlandırıyor. Bu güzel filmin yönetmeni ve senaristleri ise Eric Bress ve J. Mackye Gruber.

Sevdiğim fantastik filmlerden birisi olan Kelebek Etkisi (The ButterFly Effect) filmini sonunda film önerileri arasına ekliyorum. Filmi izledikten sonra kendini bir boşlukta hissedecek ve “neden hala böyle yapımlar ortaya çıkmıyor” gibisinden cümleler kuracaksınız. Filmi izleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz