Karamel soslu elmalı kadayıf tatlısı tarifi

Published by: 0

Karamel soslu elmalı kadayıf tatlısı tarifi Nasıl Yapılır?

Tatlılar insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. İnsanlarımızın damak tatlarına ayrı bir tat kazandıran tatlılar çok değişik tatlarda olabilmektedirler. Tatlılar yapımından çok yapan kişinin de el becerilerine bağlı olmaktadır. Bu yüzden tatlı yapan kişilerin ne kadar becerikli oldukları yaptıkları tatlılarla da göz önüne çıkmaktadır. Bir tatlı tarifi sitesi olarak amacımız sizlere en güzel tatlı tariflerinin tüm inceliklerini yani püf noktalarını anlatmaktır. Bugün sizlere karamel soslu elmalı kadayıf tatlısının tarifini yapacağız.

Karamel soslu elmalı kadayıf tatlısı için gerekli olan malzemeler;

–          300 gr tel kadayıf

–          100 gr tereyağı

–          3 yeşil elma

–          1 çay bardağı toz şeker

–          1 çubuk tarçın

–          File badem

Karamel soslu elmalı kadayıf tatlısının şerbeti için malzemeler;

–          200 gr toz şeker

–          200 ml krema

Karamel soslu elmalı kadayıf tatlısının hazırlanışı;

Bir tencere içerisinde tereyağını güzel bir şekilde erittikten sonra kadayıfla güzel bir şekilde iyice karıştırınız. Sonra almış olduğunuz elmalarınızı küp halinde kesip, şeker ve tarçın ile birlikte 5 ya da 6 dakika boyunca tencere içerisinde pişiriniz. Tatlı kaselerinizde küçük olanının içerisinde bir miktar tel kadayıf koyarak ortasına bir çukur açınız. Bu çukur içerisine hazırlamış olduğunuz elma karışımından koyunuz.  Sonra bu elma karışımının üzerine yine tel kadayıf koyarak fırın tepsisine koyarken ters çeviriniz. Elinizde bulunan tüm malzemeler bitene kadar bu şekilde devam ediniz.  Bu sırada fırınınızı 180 dereceye hazırlayınız. Tüm malzeme bittikten sonra 180 derecelik fırında hazırlamış olduğunuz tatlınızı kızarana kadar pişiriniz. Bu tatlının sosu için şekeri tavada eriyinceye kadar iyice pişiriniz. Pişmiş olan kadayıfınızı bir yere koyarak soğumasını sağlayınız. Sonra bu tatlının üzerine hazırlamış olduğunuz sosu güzel bir şekilde sürünüz. Tatlımızın üzerine file bademi güzel bir şekilde dağıtarak süsleme işlemi yapabilirsiniz. Karamel soslu elmalı kadayıf tatlısı artık hazırdır. Ailenize ve sevdiğiniz diğer insanlara tatlımızı servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Karamel soslu elmalı kadayıf tatlısının tarifini yukarıda anlatmış olduk. Bundan sonraki tatlı tariflerimizde bunun gibi eşsiz tarifler olacaktır. Sürekli olarak güncellenen tarif sitemizi takip ederek diğer güzel tariflerden de yararlanabilirsiniz. Karamel soslu elmalı kadayıf tatlısının yapımında anlamadığınız herhangi bir yer olursa iletişim kutusundan ya da yorum formundan yorum yaparak bizlere ulaşma imkanına sahipsiniz. Bir sonraki tarifte görüşmek dileğiyle iyi günler dileriz.