Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Published by: 0

KANTARON YAĞI

Kantaron ülkemizde bol miktarda yetişen bir bitkidir. Bu nedenle birçok yerde kantaron yağını bulmak mümkündür. Kantaron yağı çok eski zamanlardan beridir tedavi amaçlı olarak kullanılır. Kantaron yağı oldukça iyi bir antioksidan ve mikrop sökücüdür. Ancak, en bilinen özelliği deri üzerindeki lezyonlara ve yanıklara iyi gelmesidir. Cilt üzerine sürülebileceği gibi ağızdan da tüketilebilir.

KANTARON YAĞI FAYDALARI

  • Kantaron antiseptiktir. Bu nedenle yaralar üzerinde kullanılabilir, iltihaplanmayı önler. Kırmızı kantaron yağı yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Üstelik yara izlerinin de kaybolmasına neden olur. Bal ile karıştırılırsa antibiyotik olarak görev yaptığı da bilinmektedir.
  • Kantaronun yanıklar üzerindeki etkileri biliniyor. Uzun zamandır, eski zamanlardan beri birçok yanık tedavisinde kantaron kullanılmaktadır. Kantaron aynı zamanda yanıktan kaynaklı olan acıyı da hafifletir. Yine antiseptic özelliği nedeniyle yanıkların mikrop kapmasını engeller.
  • Kantaron iyi bir kanama durdurucudur. Bunu damar büzücü özelliği sayesinde sağlar. Kanamalı durumlarda dıştan sürülerek ya da ağızdan içilerek kullanılabilir.
  • Kantaron yağı bebeklerde görülen pişikleri de tedavi edici özelliktedir. Kantaronun bebeklerde kullanımı sırasında tahrişin önlenmesi için genellikle sui le inceltilmesi önerilir. Yine bebeklerde karın ağrısı görüldüğünde harici olarak kantaron uygulanırsa, ağrı dinebilir.
  • Kantaronun romatizme ağrılarını da geçirdiği bilinmektedir. Birçok kas ağrısı probleminde de kantaron iyi bir gevşetici olarak görev yapar. Bu bakımdan kekik yağı ile karıştırılırsa, çok iyi bir masaj yağı olarak kullanılabilir.
  • Kantaron ağız yoluyla içildiğinde kan şekerini düşürür ve mideyi korur. Aynı zamanda mide yanmalarını da dindirir.

Kırmızı kantaron dışında bir de sarı kantaron vardır. Oldukça kurak ve kıraç topraklarda yetişen sarı kantaronun yağı aynı kırmızı kantaron gibi oldukça faydalıdır. Sarı kantaron yağının iştah açıcı özelliği bilinmektedir. Bu nedenle kilo almaya çalışan kişilerin tüketmesinde fayda görülür. Gastrit ve ülser gibi problemleri olan hastaların bir miktar sarı kantaron içebilirler. Ağrılara ve yanmalara iyi gelir. Yine böbrek hastalıklarında da çok etkilidir. Böbreklerde taş oluşumunu engeller, çok iyi bir idrar söktürücü olarak görev yapar. Şiddetli öksürük görüldüğü zaman sarı kantaron yağı kullanılabilir. Bu sayede göğüs yumuşar ve öksürükler hafifler.

KANTARON YAĞININ ZARARLARI

Kantaron yağının bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak, her şeyde olduğu gibi mutlaka aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Yetişkinlerin kantaron yağını günde en fazla bir tatlı kaşığı kadar alması gerekir. İleri derecede bir hastalığı olan kişilerin, bu hastalıkları için ilaç kullananların kantaron yağı kullanmadan önce doktora başvurmasında fayda vardır. Unutmamak gerekir ki, bir rahatsızlığın ilk müdahalesi ve tedavi süreci bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Bebeklerde kantaron yağını incelterek kullanmak önemlidir.

Kantaron Yağı Fiyatı: Kantaron yağını birçok aktarda ve köy pazarlarında doğal şekilde bulmak mümkündür. Şişere doldurulan kantaron farklı boyutlarda farklı fiyatlara satılır. 1 litre kantaron yağı 50 ila 80 TL arasında değişmektedir. Ama genellikle 250 ml şişelerde satılır.