Kabızlık Nasıl Geçer?

Published by: 0

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Kabızlık, kalın bağırsağın gereğinden fazla suyu emerek kişiye rahatsızlık verme durumudur. Şişkinlik yaratır ve bazen de bu şişkinliğe bağlı olarak ağrı oluşabilir. Kabızlığı tek başına bir hastalıktan sayamayız. Kabızlık çok basit beslenme ve yaşam temelli olabileceği gibi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Stres yüzünden, hareketsiz yaşamdan ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak da görülebilir. Çoğu zaman bu etmenler ortadan kaldırıldığında kabızlık da kendiliğinden geçer.  Ama sık sık kabızlık sorunu yaşanıyorsa mutlaka bir doktora görünmekte fayda var.

Kabızlık Nedenleri?

Öncelikle kabız olunup olunmadığına, bunun kabızlık olarak adlandırılıp adlandırılamayacağına bakılmalıdır. Kabızlık için bazı kriterler söz konusudur. İnsanlar günlük olarak büyük tuvaletlerini yaparlar. Eğer haftada 3 ve daha az tuvaletinizi yapıyorsanız, bu önemli bir işarettir. Zaten böyle bir duruma mutlaka şişkinlik ve ağrı da eşlik edecektir. Dışkının sert ve kuru olmasından bu durum gayet net anlaşılabilir. Üstelik böyle bir durumda kişi tuvaletini yaptıktan sonra da rahatlayamaz. Böyle bir durumda kabızlık tedavisi yöntemleri araştırılmalıdır.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Bir hastalık nedenli olmadığı sürece, beslenme ve yaşam şeklinde düzenlemeler yapılarak kabızlıktan kurtulunabilir. Örneğin bol bol su içmek olmazsa olmazdır. Bunun için kabız olmayı beklememek gereklidir, günde mutlaka 2 litre su içmek sağlık için çok önemlidir. Aklınıza her geldiğinde, susamamışsanız dahi su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Öğünlerdeki porsiyonları küçültmek, öğün sayısını 3 yerine 6 yapmak (ara öğünler) ve lifli yiyeceklerle, sebzelerle beslenmek gerekir. Meyve beslenmede ihmal edilmemelidir. Menüde çorba gibi yumuşak yiyeceklerin olması da önemlidir. Yoğurt çok iyi bir gıdadır. Bağırsakları düzenler, vücudun direncini artırır.

Çoğu zaman hareketsizlik de kabızlığa yol açar. Bu nedenle mutlaka spor yapılmalıdır. Spordan kasıt burada basit bir akşam yürüyüşü bile olabilir. Üstelik bu sayede fazla kilolardan da kurtulabilirsiniz.

Tuvalet ertelemek iyi bir alışkanlık değildir. Bunun için 2 dakika kuralı geçerlidir. Yani tuvalet geldiğinde 2 dakika içinde yapılmazsa, genellikle bu istek kaçar. Böyle bir durumda da kalınbağırsak dışkıdan tekrar su emer. Bu alışkanlığın devam etmesi durumunda kabızlığa davetiye çıkar.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa hamilelikte de sıklıkla rastlanılabiliyor. Özellikle bebek büyüdükçe bağırsaklara yaptığı basınçtan dolayı gerçekleşiyor bu durum. Yine hormonların da kabızlık üzerinde etkisi var. Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? Sonuç olarak bebeğin konumu değiştirilemeyeceğine ve ilaç kullanmanın doğru olmayacağına göre ancak beslenme ile bu durum düzeltilebilir. Yulaf, barbunya, bezelye, pırasa gibi yiyecekler posalıdır ve bunlar kabızlığın geçirilmesinde etkili olur.

Bebek doğduktan sonra da bir annenin kabız olmamaya dikkat etmesi gerekir. Çünkü bebeklerde kabızlık görülmesi çok şaşırtıcı değildir. Aslında anne sütü içen bir bebek kolay kolay kabız olmaz ama anne kabız olursa, bebek de kabız olabilir. Yine anne sütünden sonra inek sütlü mamaya başlanması da bebeklerde kabızlığa yol açar. Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? Eğer durum çözülemeyecek gibiyse bitkisel fitiller ya da prebiyotik damlalar kullanılabilir. Mamayı değiştirmekte de fayda var.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabıza ne iyi gelir? Mutlaka bitkilerin ve yiyeceklerin gücünden faydalanmak gerekir. Sinemaki bitkisi kabızlığı geçirmede çok etkilidir. Çayı demlenerek içilebilir. Yine zeytinyağlı yemekleri tercih etmekte ve kabızlık sırasında kırmızı et, konserve, hazır ve dondurulmuş yiyeceklerden uzak durmakta da fayda var. Pırasa ve yoğurt bağırsakların çalışmasını düzenler, hoşaf gibi yiyecekler de bağırsakları hareketlendirir.