Kabızlığın Nedenleri ve Çözümleri

Published by: 0

Bağırsak tembelliği olarakta bilinen kabızlık, çoğu insanın sıklıkla karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Kabızlığa yol açan en önemli nedenler arasında  yeterli sıvının ve posalı gıdaların tüketilmemesi yeralır. Bunun yanında beynimizle  sindirim sistemimiz arasında da sıkı bir ilişki vardır. Buyüzden duygusal durumumuz,  mide ve bağırsak sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Siz, saydığımız nedenlere dikkat ettğiniz halde  ani gelişen kabızlık sorunuyla karşılaşıyorsanız  mutlaka uzmanlardan yardım almalısınız. Ani gelişen kabızlığın yanında kilo kaybı, halsizlik, karın ağrısı ve kansızlık belirtileride  varsa aksatmamanız gereken önemli bir durumdur.

Kabızlığı önlemek için öncelikle beslenme ve tuvalet alışkanlığımızı düzenlememiz gerekmektedir. Bunun yanında sulu ve lifli gıdaların tüketimi ve  yürüyüş yapmak  faydalı  olacaktır. Kabızlığa yol açan beslenme alışkanlığından bukadar çok bahsetmişken size  faydalı olacak, beslenme önerilerine de yer vermek istedim.

Demli çay ve kahve tüketimini düşürmek, günde en az 10 bardak su içmek, lokmalarımızı iyice çiğneyerek tüketmek, meyve tüketimine önem vermek, haftada en az 2 gün kuru baklagilden hazırlanmış yemek  tüketmek ve tabii ki   beslenme alışkanlımızı belli bir düzene koymak bağırsak sorunuyla baş edebilmeniz için ideal çözümlerdir. Bunların yanında sabah kalktığınızda aç karnına içeceğiniz  1 bardak ılık su  bağırsakları hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Lifli gıdaların alımını kolaylaştırmak için de  her öğün kendinize zeytinyağı ile salata hazırlayarak tüketmekte oldukça önemlidir.