Japon Diyeti Nedir ? Zayıflatır mı ?

Published by: 0

Obezite artık hemen hemen çoğu ülkede çok büyük bir sağlık problemi. Her yaşta insanın bu hastalıklar ile başı belada olduğu çok rahat görülmekte. Obezite hastalığı genetik olmakla beraber, beslenme alışkanlıkları fast food lar gibi gdo ürünler sayesinde bu hastalığa yakalanmak mümkün. Obeziteye bağlı ölüm oranları 2014 yılında üst seviyelere çıkmış ve git gide artmaktadır. Bu nedenle her zaman zayıflıklarını koruyan bu japon insanları ne yiyor da kilo almıyor ?

Balık En Önemli Besinlerin Başında

Japon insanlar neredeyse her Allah’ın günü balık yemeyi çok severler. Tabi yağda değilde haşlama tarzında su buharında pişirmeyi severler en sağlıklı bir şekilde. Çorba alışkanlıkları da yine balıktan mahrum değil. Balık çorbası çok meşhurdur japon mutfaklarında. Omega 3 sayesinde bağışıklıkları her zaman korunaklıdır.

Pirinç

Herkesin aklındaki tek soru olan bu Japonlar pirinç yiyor da nasıl bizim gibi kilo almıyorlar ? başlığı okuduktan sonra eminiz ki bu soruyu sizde düşündünüz. Pirinç yani bizim söylemimizle pilaaav :) Türk mutfağının olmazsa olmazıdır her ailede. Ancak pirinç nasıl yediğimiz bu noktada çok önemli tabi ki. İşte japonların da tam burada bizden çok farklı alışkanlıkları mevcut. Siyah pirinç veya kepekli pirinç diye bir şey kullanıyorlar en başta. Ama bu kadar yetmez, bool bool yağlar falan öyle yok :) tuzda katmaz bu japon kardeşlerimiz güzelce haşlayarak miss gibi sağlıklı bir şekilde tüketirler bizim bu meşhur pilavı. Daha sağlıklı tükettikleri için kilolarını hep korumuş ve sağlıklarını kaybetmemiş oluyorlar.

Sebze

Japon mutfağında sebze çeşitleri çok geniştir. Bizim Türk mutfağında uzun uzuuun pişen sebze yemeklerinin aksine, daha hızlı ateş ile besin miktarlarını kaybetmeden hemen pişirme derdindedirler Japon insanları. Kısacası sağlık açısında adamlar gerçekten bu işi biliyor :)

Tatlı tatlı tatlı

Yemekten sonra ne gider ? Çay tatlı sigara heralde değil mi ? Bırakın artık bu tatlı sevdasını, şeker ihtiyacınızı meyvelerden almanız size hiç bir şey kaybettirmeyecek emin olun. Zaten gün içinde oldukça dengesiz besleniyorsunuz, birde akşam yemekten sonra şu tatlı yememelisiniz.