Jaluzi Perde Modelleri

Jaluzi perdeler

Perde hepimizin bildiği gibi genelde kumaş yada tülden üretilmektedir. Fakat günümüzde perdelerde çeşitlilik oldukça artmıştır. Mekanik perde grubunda yer alan jaluzi perdeler günümüzde en çok tercih edilen perde çeşitlerindendir. Şerit perde olarak ta adlandırılırlar. Bulunduğu ortamda oldukça şık, sıcak ve rahat bir görüntü oluşturmaları ayrıca tercih sebebi olabilir. Çeşitli renk ve modelleri mevcuttur. Ortamın ne kadar güneş aldığına ve büyüklüğüne bağlı olarak ahşap, plastik veya alüminyum modelini seçebilirsiniz. Yön çubuğu sayesinde dilediğiniz şekilde yön verebilirsiniz. Her iki modelde de farklı bant seçenekleri mevcuttur. Örneğin ortamınız fazla güneş ışığına maruz kalıyorsa ahşap modeli tercih edilmelidir. Çünkü ahşap güneş ışığını süzerek ortamı serin tutacaktır. Eğer ofiste kullanacaksanız ve mekan hiç ışık almıyorsa alüminyum modeli iyi bir seçim olacaktır. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen modelleri ise keyfinizi bir kez daha arttıracaktır. Kullandığınız ortamdaki modellerine göre istediğiniz rengi tercih edebilirsiniz.

 

Bu perdelerin hammaddesi alüminyumdur. Fakat ahşap modelleri de mevcuttur. Evlerde de kullanılabilir fakat ağırlıklı olarak kullanım alanları ofislerdir. Kullanım rahatlığı açısından ise en fazla işlevselliğe sahip olan çeşittir diyebiliriz. Jaluzi perde modelleri açıkken güneş ışığını içeriye olduğu gibi alır fakat kapattığınızda ışığı tamamen yok eder. Ters tarafa açtığınızda dışarıyı siz görebilirsiniz fakat dışarıdan görünmezsiniz. Tavan mesafesinin az olması diğer perde çeşitlerinde olduğu gibi sorun yaratmaz. Bantlarının bombeli olması ise tam örtücülük sağlar. Çeşitli şekillerde monte edilebilir. Montajını yaparken diğer mekanizma perde modellerinde olduğu gibi montaj aparatını vida ile duvara, tavana yada pencere kenarına sabitlenir. Öncesinde perde ölçülerinin doğru alındığından emin olunmalıdır. İpi ve yön çubuğu öne gelecektir. Üst kasası ise montaj aparatına mandallanır. Bu aparatlar paketlenmiş halde sipariş ettiğiniz perdenizin içinden çıkacaktır. Montajını da zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Ayrıca diğer perdelerde olduğu gibi perdelerin sallanmasını da önler. Perdeyi çok fazla hareket ettirmeyecekseniz alttan sabitleyerek hiç oynamamasını sağlayabilirsiniz. Tek camda kullanabileceğiniz gibi isterseniz iki cam arasında da kullanabilirsiniz. Bantları sayesinde içeriye fazla ışığın sızmasını engeller. Yüzeyin düz olmaması da kullanıma engel teşkil etmez. Temizliği de oldukça kolay olmakla birlikte yine de dikkat gerektirir. Perdenizin türüne göre kullanacağınız malzeme değişebilir. Kir ve tozları perdeden çekmek için elektrikli süpürge ile tozları aldıktan sonra nemli bir bez ile silebilirsiniz. Fakat beziniz çok fazla ıslak olmamalıdır. Kapalı konumda kurutarak temizliğini tamamlayabilirsiniz. Alüminyum modelleri daha çabuk deforme olabilir. Bu yüzden perdenizi asla yıkamamanızı öneriyoruz. Ahşap modelleri ise mobilyalar gibi tozu çok fazla gösterdiğinden sık sık temizleme ihtiyacı duyulabilir. Küçük bir fırça yardımıyla perdenizin tozunu aldıktan sonra yine hafif nemli bir bez ile perdenin bantlarını tek tek silebilirsiniz. Ahşap jaluzi perdenizin temizliği bittikten sonra kurulamayı unutmamalısınız. Kullandığınız ortamda sigara içiliyorsa yada perdelerinizi mutfakta kullanıyorsanız bu işlemleri daha sık tekrarlayabilirsiniz.

 

Jaluzi perde çeşitleri alırken dikkat edilmesi gereken noktalar; eğer alüminyum jaluzi modellerini tercih ediyorsak perdenin bantlarının sıkı ve kalın olmasına, ahşap modelleri tercih ediliyorsa verniklenmiş ahşap olmasına özen gösterilmelidir. Yani alüminyum modellerde alüminyumun mikron kalınlığı ne kadar fazlaysa perde o kadar kalitelidir, ahşapta ise vernik ne kadar fazlaysa perde o kadar kalitelidir diyebiliriz. Normalde beş ila on yıl dayanıklılık biçilen perdelerinizin ömrünü doğru kullanım ile daha uzun yıllar kullanabilirsiniz. Her iki modelinde kullanım ömrünü uzatmak için altı ayda bir buharlı makinelerle temizleyebilirsiniz. Bunun dışında perde yıkama firmalarından yardım alabilirsiniz. Firmaların işin ehli olması önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*