Jaluzi Perde Modelleri 2017

Published by: 0

Jaluzi Perde Modelleri

Kullanım alanları oldukça geniş olan jaluzi perdeler evlerde daha çok mutfak gibi küçük alanlarda, ofislerde ve iş yerlerinde ise bütün alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Işık denetimi sağlayabilmek adına en uygun modellerdir. Özellikle ofislerde açık konumdayken dışarısı rahatlıkla görünebilir. Gün ışığını kontrol edebilmek veya mahremiyeti sağlayabilmek adına kapalı konuma getirilir. Tek bölmeli camlarda veya küçük alanlarda kullanıma uygundur. Çok fazla renk seçeneği ve kullanım şekli sunulmaktadır. Ofis gibi iş alanları adına daha çok koyu olan renkler tercih edilir. Yanlarında yer alan çevirme kollarının yardımıyla açıp kapatılabilir. Bunun dışında daha büyük ölçülerde olanlar motorlu olup uzaktan kumanda sistemi ile kontrol edilir.

Ek perdeye ihtiyaç duymadan gizliliği sağlayabilmek adına en uygun seçim jaluzi perde modelleridir. Ofislerde oldukça şık bir görüntü çıkmasını sağlayan jaluzi perdeler, oturma odaları adına çok uygun değildir. Evlerde daha küçük ebatlarda olan mutfak camları için kullanılır.

Jaluzi Nerelerde Kullanılır?

Perdelerin kullanım alanları her ne kadar kişilerin tercihine göre farklılık gösterse de, gerçek uyumu sağlayabilmek adına mutlaka doğru opsiyonların tercih edilmesi önemlidir. Ofis veya iş yerlerinde fazla gün ışığı kamufle edebilmek, mekan mahremiyetini sağlayabilmek ve küçük alanları ekonomik yöntemler kullanarak kapatabilmek adına jaluzi perdeler tercih edilir.

Jaluzi Perdelerin Diğer Perdelere Göre Dezavantajı Nedir?

Daha çok ofis ve iş yerlerinde kullanılır. Evlerde kullanımı yaygın değildir. Renk seçeneği fazla olsa da diğer perdelerde olduğu gibi farklı tasarım ve modelleri çok fazla yoktur. Tül perde gibi temizliği kolay değildir. Özellikle koyu renklerde toz veya kir çok çabuk kendini gösterir.

Jaluzi Perde Çeşitleri

Jaluzi perde modelleri kendi arasında birçok farklı tasarıma sahiptir. Bunlar;

  • Perfore Jaluzi Perde;

Jaluzi perdelerin en büyük özelliği kapandığı zaman dışarısının ve içerisinin görünmemesidir. Ancak perfore modeller delikli bir yapıdan oluştuğundan dolayı kapalı konumda olduğunda bile dışarı görülebilir. Bu özelliğine uygun olarak gerek duyulan alanlarda kullanılır.

  • Mikro Jaluzi Perde;

Jaluzi perdeler açılır kapanır şeritlerden oluşur. Mikro modellerde var olan şeritler oldukça incedir. İnce şeritler perdenin daha zarif görünmesini sağlar. Birçok farklı renk seçeneği mevcuttur.

  • Sabitlemeli Jaluzi Perde (Ziggle);

Bu modeller daha çok eğimli olan camlar için tercih edilir. Bunun dışında sabit olmayan kanat camlar içinde tercih edilmektedir. Diğer modellerden farklı olarak perdenin yan taraflarına özel bir makine ile delikler açılır, tel kullanılarak perde cama sabitlenir.

  • Çift Cam Arası Jaluzi Perde;

Bu sistemde perde camın iç kısmında kalır. Çift camın yer aldığı bölgelerde kullanılır. Perde camların arasında kalacağından dolayı farklı bir görüntü elde edilir. Bu sistemde perdenin kirlenmesi mümkün değildir. Perde uzaktan kumanda sistemi ile yönetilir.

Jaluzi perde Nasıl tasarlanır?

Jaluzi perde modellerinin ham maddesi alüminyumdur. Ancak isteye göre ahşap modellerde mevcuttur. Farklı ebatlarda, kalın veya ince olan bantlar kullanılarak tasarlanır. Oldukça hassas olduğundan dolayı, doğru kullanılmaz ise çok çabuk yıpranabilir. Temizleme adına nemli bezler kullanılabilir. Kullanılacak alana göre montaj şekli farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda perde cama tamamen monte edilir.

Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?

Jaluzi perdelerin temizleme şekli, tasarımında kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Kumaştan oluşan jaluzi perdeleri temizleyebilmek için; jaluzi tamamen kapalı konuma getirilir. Elektrik süpürgesi yardımıyla öncelikle tozlar çekilir ve sonrasında nemli bir bez ile silinir. Alüminyum jaluziler ise nemli bir bezle silinebileceği gibi daha etkili bir temizlik sağlayabilmek adına buhar makinesi de kullanılabilir.