Jaluzi Perde Çeşitleri ve Temizlik Aşamaları

Published by: 0

Jaluzi Perde Temizliğinde  Dikkat Edilecek Hususlar

Jaluzi perde temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine dair bilgilerin yer aldığı sayfamızda , evlerimizde ve işyerlerimizde kullanmakta olduğumuz jaluzi perde çeşitlerinin temizliğinin itina ve özenle yapılması gereken bir iş olduğunu bilmenizde fayda vardır.  Farklı tür ve kumaşlardaki jaluzi perdelerin kendi ürün türüne göre kullanılacağı malzemeler değişkenlik gösterebilmektedir.

Öncelikle Kumaş Jaluzi Perdelerin Temizliğine Değinelim;

Kumaş modelleri jaluzi perdelerimizin temizliği, içeriğindeki kumaşı nedeniyle kolaylıkla yıpranabilen ve rengini kaybedebilen bir yapıya sahip olmasından dolayı dikkat gerektiren bir temizliktir. Perdemizin temizliğine başlamadan evvel jaluzi perdenizi kapalı konuma getiriyoruz.  Akabinde  perdelerin üzerindeki tozların dağılmaması için elektrikli süpürge fırçasının yardımıyla tozları çekiyoruz. Ayrıca fırçamızın temiz olmasına dikkat etmeliyiz ki perde kumaşı kirlenmesin.
Kumaş jaluzi perdemizi tozlarından da arındırmamızın ardından nemli bir mikrofiber bez ile temizliğe başlayabiliriz.  Temizliğini gerçekleştireceğimiz bezimizin çok fazla ıslak olmaması gerekmektedir.  Kumaş renklerinin solmamasını sağlamak için herhangi bir kimyasal temizlik malzemesi kullanmamanızı öneriyoruz.

 

Ahşap Jaluzi Perdelerin Temizliği :

Jaluzi perde çeşitleri, tıpkı mobilyalarda olduğu gibi tozları fazla göstermektedir. Bu yüzden sıça tozunu almamız ve temizlememiz gerekmektedir.
Jaluzi perdelerimizi kolayca temizlemenin en pratik yollarından birisi ;  marketlerde satılan püsküllü temizlik fırçaları veya elektrikli süpürgemizin fırçasıyla temizliğidir. Bunun dışında özel olarak sadece jaluzi perdelerin temizliği için tasarlanmış fırçalar da bulunmaktadır.
Toz alma işlemini gerçekleştirmemizin ardından hafif  nemli bir bezle kapalı durumda olan jaluzi perdemizin şeritlerini ayrı ayrı silmemiz gerekmektedir. Bu işlem sigara içilen mekanlarda biraz daha sık tekrarlanmalıdır.

Mutfaklarımızda bulunan jaluzi perde modelleri’nin temizliği ayrı bir temizlik gerektirmektedir. Zira mutfaklarımızda pişirdiğimiz yemeklerin dumanları, yağ lekeleri vs . perdelerimizin daha çabuk kirlenmesine sebep olmaktadır. 1 litrelik suyun içerisine 1 -2 damla bulaşık deterjanı damlatıyoruz ve mikrofiber bez ile ıslattıktan sonra perdemizin silme işlemine geçebiliriz. Akabinde duruladığımız bir başka bez ile perde yüzeyini deterjandan arındırıyoruz ve son aşamada kuru bir bez ile iyice kurutuyoruz.