İstanbul’daki Köşk ve Yalılar

Published by: 0

Ülkemizin doğası havası yöresel tatları derken tarihi yerleri ise görülmeye değer. Öyle ki tarihi şehirlerden biri olan İstanbul farklı atmosferi ,boğazın güzelliği derken köşk ve yalıları da unutmamak lazım. İstanbul’da bulunan tarihi köşk ve yalılar  yaşanmışlığın ve tarihin yükü ile anıları canlı tutabilmek için hala ayakta ve direniyorlar zaman karşı. İşte tam bir görsel şölen oluşturan ve bakmaya doyamadığımız köşkler ve yalılar. Topkapı sarayının dış suru üzerinde bulunan Alay Köşkü nün tarihi 16. Yüzyıla kadar dayanıyor.

İstanbul’da ki Köşkler

Bu gün ki binasını ise ıı. Mahmut yaptırmıştır. Gülhane Parkının içinden geniş bir rampa ile çıkılan köşkün yuvarlak bir hünkar salonu ile hizmet binaları vardır.2011 tarihinden itibaren Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi ve kütüphanesi olarak hizmet  vermektedir. İstanbul’un en güzel köşkleri arasında Ziver Bey Köşkü ,Cemil Topuzlu köşkü ve Revan köşkü yer almaktadır .Ziver Bey köşkü Anadolu yakasında Erenköy’de  bulunmaktadır. Cemil Topuzlu köşkü Çiftehavuzlar semtinde 20.yüzyılın başlarında inşaa edilmiştir.

Üç katlı olan Cemil Topuzlu köşkü mimarının Aleexandra Vallaury olduğu düşünülmektedir. Revan Köşkü mimarisi de çok güzeldir. İstanbul’daki Topkapı sarayının köşklerinden biridir. Sultan ıv. Murat tarafından 1635 yılında yaptırılan köşk revan zaferinden sonra yaptırılmıştır. Eserin sahibi  mimar Kasım Ağa dır. Revan köşkünde sultanların sarıkları saklandığı için Sarık Odası diye de adlandırılmaktadır. Geniş ve bol pencereleri ile dikkat çeker. Bu kadar köşkün üzerine İstanbul’un o güzel deniz manzarasına karşı yapılmış yalılardan bahsetmemek olmaz. Kanlıcada bulunan Kadri Paşa yalısı muhteşem güzelliği ile kanlıcanın en güzel yalılarından biridir

İstanbul’da ki Yalılar

Kanlıcanın bir diğer güzel ve tarihi yalıları ise şöyledir; Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, Nuri Paşa Yalısı , Ali Mazhar Bey Yalısı , Ferruh Efendi Yalısı ,Saffet paşa Yalısı, Kadri Paşa yalısıdır. Kanlıcanın dışında Anadolu Hisarın dada tarihi yalılar vardır. Bu yalılar ise; Reşat yılmaz yalısı, Rıza bey yalısı, Köseleciler ve Manastırlı İsmail Hakkı Bey Yalısı, Komodor Remzi Bey Yalısı  sadece bir kısmıdır. Tam bir tarih kokan güzel İstanbul’da daha nice yalı ve köşkler vardır. Hepsini görmek gezmek gerek tarihi tam anlamıyla anlamak ve yaşamak için.