İstanbul Şile Tatil Rehberi

İstanbul’a yakın tatil yöresi arayanların ilk aklına gelen yerlerden ikisi Şile ve Ağva’dır.Şile deniz keyfini yaşamak isteyenler için çok güzel kumsallara sahiptir.

Şile Tatil ve Gezi Rehberi

Şile cenevizliler zamanından kalma kalesi ve sahilde bulunan feneri ile tanınmıştır. Hafta sonlarını denize girerek ve tertemiz oksijen dolu bir ortamda geçirmek isteyen İstanbul’luların Şile tercih edebilecekleri en güzel yerlerden. Sofular mağarası şileye ondört kilometre uzaklıkta, dünyaca tanınmış Şilebezi ise yöreninen değerli ürünlerinden.

ŞİLE Gezilecek Yerler (AYDINLIK KUMSAL)

Şile sahilleri İstanbulun en güzel kumsallarına sahiptir. Altın sarısı rengi, incecik taneleriyle, denize girebileceğimiz en güzel yerlerdir buralar. İmrenli, Sahilköy, Ayazma, Kumbaba, Kurfallı, Kaya ve Ağlayan Kaya çevredekiler, İskele Yeri ve Büyük Plaj ise merkezde bulunan kumsallardır. Şilebezi Şile’nin simgesidir. Her sene Ağustos ayının ilk haftası şilebezi şenlikleri yapılır. Dünyaca tanınır şilebezi. İkinci simgesiyse Deniz Feneri’dir. Karadeniz’de seyreden gemilere hemen hemen 150 yıldır ışığıyla yol gösteren Deniz Feneri Şile’nin gururlarından birisidir.
Bizanslıların yapmış oldukları Şile, Heciz ve Sarıkavak kaleleri; Mağaraaltı, Sofular köyü, Ocaklıada Mağaraları; Eski Hamam, Kabakoz Köyü, Kızlar Hamamı ve Harumsuyu Çeşmeleri Şilede gidilebilecek yerlerden bazılarıdır.

Şile’de pek çok mağara vardır. Hatta pek çok deniz mağarası da mevcuttur.

11 Göller Vadisi de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir