İshal Nasıl Geçer? İshali Hemen Ne Geçirir?

Published by: 0

İshal Nedir?

İshal, dışkının normalden yumuşak ve sulu olması durumudur. Yine ishal sırasında normalden daha sık tuvalete çıkılır. İshal tam olarak bir hastalık değil, hastalıkların bir semptomu olarak görülür. Genel olarak bie enfeksiyon kaynaklı olarak görülebilen ishal birkaç gün sonra kendi kendine geçer. Yaşı küçük olan kişilerde bu süre daha uzundur, 1 hafta kadar sürebilir. İshalin 2 hafta kadar sürdüğü durumlar da vardır. Bu tip ishallere fazla su ve mineral kaybından dolayı dikkat edilmelidir. İshal çoğu durumda bir doktor tedavisine ihtiyaç duymadan evde kolay ve bitkisel yöntemlerle tedavi edilebilse de, her zaman ilk çözümün doktor olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerde ishal nasıl geçer? Bebeklerde ishal görüldüğü zaman mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü bebeklerde görülen tedavi biçimleriyle yetişkinlerde uygulanan yöntemler aynı değildir.

İSHAL NEDEN OLUR

İshalin ana nedeni bağırsakların normalde emdiği suyu ememesidir. Böyle bir durumda dışkı sulu ve yumuşak kalır. İshal birçok etmene bağlı olarak görülebilir. İshalin yaşı, cinsiyeti ya da ırkı yoktur. Hemen herkes, yaşamında bir kere bile olsun ishale maruz kalmıştır. Sıklıkla bir enfeksiyon ya da bazı belirli yiyeceklerin tüketilmesine bağlı olarak gelişir. Özellikle baharatlı yiyeceklerin yenilmesi ve süt ürünlerin fazla tüketilmesi nedeniyle olur. Yine alkol vekafein kullanımına bağlı olarak da gelişebilir. İshal uzun sürerse kilo kaybı yaşanır. Bu tip uzun süreli ishallerde mutlaka sıvı kaybı telafi edilmelidir.

İSHAL BELİRTİLERİ

 • İshalin ana belirtilerinden biri sık tuvalete çıkmak ve karın ağrılarıdır. Karın ağrıları normalden farklı olarak kramp şeklinde gözlemlenir.
 • Birçok ishal durumunda karın ağrılarının yanında mide bulantısı ve hatta kusmalar da görülebilir.
 • Sıvı ve mineral kaybına bağlı olarak halsizlik görülür. İshal sırasında vücut direnci düşer ve yorgunluk belirtileri başlar. İshal olan kişinin kolunu kıpırdatacak hali kalmaz.
 • İshal ateşlenme de yapabilir. Ateşin nedeni enfeksiyondur. Ama ateş ishal için ana belirti değildir. Ateş birçok hastalığa eşlik eder.

İSHALE BİTKİSEL ÇÖZÜM VE TEDAVİ

İshal nasıl tedavi edilir? İshal için ilk çözüm kesinlikle doktordur. Doktorun vereceği ilaçlar en kesin ishal geçirici olarak görülür. Ama ishali evde tedavi etmek de mümkündür. İshalin ana tedavisi bağırsaklardaki fazla suyun yeniden emilebilmesinin sağlanmasıdır. Bunun için pirinç ve patates gibi su emici yiyeceklerin yenilmesi gerekiyor. İshali ne keser? Bunun dışında potasyum bakımından zengin olan muz da çok iyi bir ishal geçirici olarak bilinir. Zencefil, havuç, bal, böğürtlen ve kepek ishale ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır.

İSHALE NE İYİ GELİR

İshal konusunda ilk 24 saat sıvı tüketimine dikkat etmek önemlidir. Genel olarak ishal sırasından eğer çok kötü olunan bir dönemde olunursa yumuşak gıdalar yenilmesi gerekir. Ama iyi hissedildiği anda katı gıdalar yenilmeye başlanmalıdır. Reflör isimli eczanelerde satılan ilaç çok iyi bir bağırsak düzenleyicisi olarak görev yapar.

  • Pirinç ve Pirinç Suyu
  • Muz
  • Elma Püresi
  • Böğürtlen
  • Limon Suyu
  • Elma Sirkesi
  • Kepek