İlaçlarla Zayıflanır mı? Bitkisel Takviyeler Zayıflamada Etkili mi?

Published by: 0

İlaçlarla Zayıflamak

Şişmanlık bir hastalıktır. Hastalıklarda tedavi yöntemlerinden biriside ilaç kullanmaktır. İlaçlar hastalıkların düzeltilmesi için belli bir süre kullanılır. Diyabet, tansiyon gibi hastalıklarda ilaçlar uzun süre kullanılır.  Fakat şişmanlıkta ilaç kullanmaya karar vermeden önce doktorlar hastanın üzerinde bazı tetkikler yaparlar.

  • Bu tetkiklerin başında beden kitle endeksinin hesaplanması gelir. BKİ 30 ve üzeri obez olarak kabul edilir.
  • Hastaya 6 ay ile egzersiz ve düşük kalorili diyet uygulanmasına rağmen zayıflamaması.İlaç kullanımına zemin hazırlar.

    İLAÇLAR YALNIZ HEKİM KONTROLÜNDE KULLANILMALI

Kullanılacak ilaç daha önce klinik deneylerle sonuçları kanıtlanmış olmalıdır. En az iki yıl kullanıldığında hiç bir yan etkisi görülmemiş olması.Bedendeki yağ dokusunu azaltırken yağsız dokulara zarar vermemeli (kas gibi). Kullanılan ilacın bağımlılık yapmaması gerekir.

İlaçlar zayıflamaya 2 şekilde etki eder.

Birincisi besinlerden enerji alımını azaltmak. İnce bağırsaktan geçen yağların emilimini azaltarak zayıflamaya destek olur. Bu tür ilaçlardan en  bilineni %30 ‘ a kadar ince bağırsakta yağ emilimini azaltır. Ancak yağ ile emilimi ile sağlanan ADEK vitaminlerinin emilimini de azaltır. Bu ilaç kullanıldığı süre boyunca etkilidir ve kullanım kesildiğinde vücut eskisi gibi bağırsak emilimini gerçekleştirir. İlaçla zayıfladıktan sonra eski beslenme alışkanlıklarına dönmemek gerekir. Aslında zayıflamak beslenme alışkanlıklarını değiştirmek demektir. Kalıcı ve uzun süreli zayıflamak için sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı edinmek gerekir.

Enerji harcamasını arttıran ilaçlarda kullanıldığı süre içinde etkilidir.

Bitkisel takviyeler zayıflamaya etkisi

İnsanlar arasında yaygın olan bir yanlış anlamayı düzelterek başlayalım. “Bitkisel olan her şey yararlıdır.” diyemeyiz. Bitkisel olan her şey yararlı olmayabilir. Hatta fazla tüketildiğinde ciddi sağlık problemlerine yol açabildiği gibi sonu ölüme dahi götürebilir. Bu sebepten bitkisel takviyeler çok dikkatli kullanılmalıdır.

Zayıflama amacı ile kullanılacak bu ürünlerde Sağlık bakanlığının onayı olup olmadığı denetlenmelidir. Ne kadar süre ile kullanılacağı ne dozda kullanılacağı ile ilgili bilgi alınmalı. Bitkisel takviyelerin içeriklerinin ve etken maddelerinin ne olduğu açıkça araştırılmalıdır. “Yan etkileri var mı?” yahut “Herhangi bir rahatsızlığı veye alerjisi olan insan kullanabilir mi” bunların sorgulanıp kullanmaya öyle kara verilmesi gerekir.

Üstün teknoloji ile hazırlanmış olanlarda bile zararlı içerik bulunabilir.

Zayıflama çaylarının kullanımı

Yeşil çay yada siyah çay ikisi de kafein içerir . Kafein bilindiği gibi metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını arttırır. Fakat kafeinin de zararlı yan etkileri vardır. Aşırı alındığında idrarla kalsiyum atımına neden olur ve buda kemiklerde erime riskini arttırır. Ayrıca çayının içinde bulunan tanen maddesi demir (Fe)  le bağlanarak bağırsakta emilimini azaltır buda aşırı tüketimde kansızlığa neden olur. Bu kahve içinde geçerlidir.

Metabolizma hızlandırmak için içecek hazırlamak

Malzemeler

1 Elma

1 Limon

1 Çubuk Tarçın

1 Tatlı kaşığı tane karabiber

1 Tatlı Kaşığı Karanfil

2 Litre Su

Yarım çay kaşığı zencefil (isteğe bağlı kullanabilirsiniz )

Hazırlanışı:

Limonu kabuğu ile 4 e bölün .

Elmayı kabuğuyla 4 e bölün.

Bir tencereye suyu doldurun,

Bütün malzemeleri içne atın ve kaynatın. Kaynayınca taneleri içinden alın. Sıcak veya soğuk içilebilir

Günde 2 çay fincanı tüketebilirsiniz.