İhtiyar Delikanlı – Oldeuboi Film Önerisi

İhtiyar Delikanlı (OldeuBoi) 2003 yapımı bir Güney Kore filmidir. Filmin daha sonradan Amerikan versiyonu da çekilmiştir ancak orjinali ve güzel olanı bu olduğu için Güney Kore versiyonunu izlemenizi öneririz. Film kimisine göre unutulmaz olsa da kimisine göre de izlenmeyecek, ahlaksız bir film. Ancak böyle eşsiz ve inanılmaz bir senaryoya sahip olan film mutlaka unutulmaz olmalı. Böyle bir intikam öyküsünü daha önce hiçbir yerde görmemiş, duymamışsınızdır. Güney Kore’nin en çok övündüğü filmdir İhtiyar Delikanlı. Ayrıca bu film “en huzursuz edici filmler” listesinde yer alıyor. Peki bu kadar rahatsız eden bir yapım nasıl oluyor da bu kadar muhteşem oluyor? Bunu ancak izleyip öğrenebilirsiniz.

Önemli Not : Bu filmin psikolojik etlikeri çok büyüktür. Hassas kişilerin izlememesini öneririz.

Önemli Not 2 : Filmi tek başınıza izleyin. Aile vb. ortamına göre bir film değildir.

İhtiyar Delikanlı Filminin Konusu :

Karısı ve kızıyla gayet sıradan bir yaşam süren Dae-su Oh, bir gece sokakta kaçırılır ve gözlerini açtığında kendisini hiç bilmediği bir odada bulur. Kendisine hiçbir açıklama yapılmadan bu odada tutulmaktadır. Yemek vakti geldiğinde bile odaya salınan bir gaz ile Dae-su Oh bayıltılır ve uyandığında karşısında yemeği durmaktadır. On beş sene boyunca hiç kimsenin yüzünü görmez. Bu on beş senenin sonunda Dae-su uyandığında bir bavulun içinde dışarıdadır. Anlamsız bir şekilde on beş senesi harcanan Dae-su, bu olayın peşini bırakmaz.

İhtiyar Delikanlı Filminin Oyuncuları :

Filmin baş karakteri Dae-su Oh karakterini canlandıran kişi Min-sik Choi. Min-sik Choi, Lucy, İsimsiz Gangster, İntikam Meleği gibi filmlerde oynamıştı. Min-sik Choi bu filmdeki oyunculuğuyla izleyiciyi kendisine hayran bırakıyor. Bir insan nasıl bu kadar gerçekçi bir rol sergileyebilir? Bundan daha fazlası gerçekten olamaz. Kang Hye-jung adlı oyuncu ise bu filmde Mi-do karakterini canlandırıyor. Kang Hye-jung İntikam Meleği, Hayalet Dalgalar, Triangle Love gibi filmlerde de yer almıştı. Woo-jin Lee karakterini canlandıran kişi ise İntikam Meleği, Hatırla Beni, Midnight FM gibi filmlerde yer alan Yoo Ji,tae. Bu eşsiz senaryoyu yaratan ve yöneten ise Park Chan-Wook.

Güney Kore’nin en kaliteli yapımı olan İhtiyar Delikanlı (OldeuBoi) filmini izlemenizi öneririz. Ancak yukarıdaki kalın yazıyla yazılmış önemli notlara mutlaka dikkat edin. Filmin Grand Prix adında bir adet ödülü de bulunuyor. Filmi izleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir