Harddisk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Published by: 0

Veri depolamanın hem kolay hem de neredeyse tüm ihtiyacınıza çözüm sunacak boyutlara ulaşabilen harddiskler, önemli gördüğünüz ve yanınızdan ayıramadığınız pek çok belge, döküman, resim, video gibi multimedya ürünlerinin kolayca taşınmasını sağlıyor. Pek çoğumuz harddisk satın alırken kapasitesine ve öncelikle görünümüne dikkat etsek de harddisk alırken dikkat edilmesi gerekenler yalnızca boyutla sınırlı değil.

Harddisk Alırken Dikkat Edilmesi Gereken İlk Özelliği İhtiyacınız Belirliyor

Veri depolamak yaşamımızda artan bir ihityaç. Ancak herkesin kendince önemli bulduğu verilerin boyutları aynı deği. İş hayatında çoğunlukla sunular, belgeler ve raporların saklanması ve her an ulaşılabilir olması önemliyken, kişisel kullanımda çok sevdiğiniz şarkılar, resimleriniz beğendiğiniz videolarınız gibi çok daha büyük kapasite gerektiren verilerden oluşabiliyor. Bu nedenle ihtiyacınızı belirleyerek harddisk satın almanız daha doğru bir tercih olacaktır. Yalnızca resimleriniz, videolarınız gibi kişisel ve ailenizin yeraldığı verilerinizi saklamak istiyorsanız 512GB ile 1TB arasındaki harddiskler işinizi fazlasıyla görebilir. Ancak bir film koleksiyonuna sahipseniz ve bunları saklamayı düşünüyorsanız 1TB ve üzeri kapasiteye sahip harddiskler kullanmanızda fayda var.

Bağlantı Arabirimi ve Hızını Mutlaka Test Edin

Harddiskler genel olarak USB üzerinden kullanılabilen taşınabilir depolama teknolojileridir. Burada en önemli nokta ise verilerinizin hızlı bir şekilde saklanabilmesi ve geriye çağrılabilmesi. Hızlı bir harddisk için öncelilkle USB 3.0 bağlantı özelliği oldukça tatminkar sonuçlar veriyor. Hız için USB 3.0 yanında Thunderbolt iyi bir çözüm olabilir. Piyasada mevcut bulunan USB 2.0 bağlantıları ise artık eski ve yavaş bir teknolojiyi temsil ediyor. Bu nedenle cazip olan fiyatlara aldanmamanız gerekli.

Kablolardan Nefret Edenler İçin Kablosuz Harddiskler Tercih Edilebilir

Kablolarla uğraşmaktan nefret ediyorsanız, verilerinizi kablosuz olarak aktarma ihtiyacınız varsa, son günlerde kullanıcı sayısı artan kablosuz harddiskler sizin için oldukça iyi bir çözüm olabilir. Ancak hem hız hem de fiyat olarak beklentilerinizi karşılamakta yetersiz kalabileceğini gözardı etmeyin.

Verileriniz Gerçekten Güvende Mi?

Verilerinizin güvenliği en az onların saklanması kadar öneme sahip. Bu nedenle harddisklerin güvenlik önemlerinin tam olduğunu almadan önce mutlaka inceleyin. Güvenlik etiketi ve damgası bulunan ürünlerin seçilmesi verilerinizin güvenliğinin sağlanması için ek bir koruma sağlıyor.