Hamilelikte Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık

Published by: 0

Hamilelikte hormon değişiklikleri nedeni ile gebe bayanlar mide ekşimesi ve hazımsızlık sorunları yaşayabilmektedirler. Bunun ana nedenlerinden biri, anne karnında büyüyen bebeğin anne midesine baskı yapmasıdır. Mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sorunlar, gebeliğin 27.haftasından itibaren hissedilebilir semptomlardır.

Hamilelikte hazımsızlık belirtileri, genellikle yemek yedikten sonra hissedilir. Yemekten sonra mide bulantısı, geğirme gibi hazımsızlık semptomları baş gösterir. Uzmanlar, neredeyse 10 hamile bayandan sekizinin gebelik boyunca en az bir kez hazımsızlık sorunu yaşadıklarını belirtmektedirler.

Hamilelikte mide yanması belirtileri, reflü ile bağlantılı olabilir. Hamilelik hormonları sebebi ile mide içindeki asit yemek borusuna gelir ve mide yanması sorunu gebelik süresince hamile bayanlara sıkıntılı anlar yaşatabilirler.

Gebelikte mide ekşimesi ve hazımsızlık sorunlarını önlemek ve azaltmak için aşağıda sizlere bazı önerilerde bulunacağız.

  • Birkaç gün boyunca sık öğünler yerine üç öğün beslenmeyi deneyin.
  • Yemekleri yavaş çiğneyerek yiyin.
  • Kızarmış gıdalar, baharatlı yemekler, asitli ve hazır yiyeceklerden bir süre uzak durun.
  • Mide asidi, reflü ve mide ekşimesi riskini arttırır. Mide asidinin dengesini korumak için az miktarlarda öğünler ile beslenmeyi deneyin.
  • Çay ve kahve gibi kafeinli gıdaların alımını azaltın. Mide yanmasını tetikleyen gıdaları tespit edin ve bu gıdalardan olabildiğince kaçınmaya özen gösterin.
  • Mide ve karın kısmına baskı yapmaması için bol giysiler tercih edin.

Mide ekşimesi devam ederse, tıbbi yardım alın. Doktorunuz gebelik sırasında alabileceğiniz güvenli ilaçları reçete edebilir. Mide yanması genellikle doğumdan sonra yok olur.