Hamilelik Belirtileri ve Alınacak Önlemler

Published by: 0

Kramplar Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik dönemi süresince kişide zaman zaman birtakım hafif kramplar gözlenebilir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi  rahim bölgesinin zamanla gerilme yaşayarak bebek için uygun duruma gelmeye çalışmasından kaynaklıdır. Bilhassa bu durum 24’üncü haftanın sonunda sıklıkla görülmeye başlamaktadır. Gece vakitlerinde daha fazla yaşanabilen bu durum, zaman zaman uykunuzun kaçmasına vesile olabilir.

Kramp oluşumunda bir diğer neden ise gün içinde fazla ayakta kalmaktır. Kilo alımı arttıkça anne adayında oluşan kramplar da artış gösterir.

Krampları Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

Kramplar kalsiyum ve potasyum eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumda kalsiyum(badem, süt ve yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler) ve potasyum(ıspanak, patates, kuru kayısı, somon balığı) açısından zengin gıdalar tüketmek krampları azaltmaktadır.

Fosfat içeren gıdalardan ise uzak durulmalıdır. Örneğin dana eti az tüketilmelidir.

Bunların dışında krampları azaltmak için ayakta kalma sürenizi düşürün. Otururken ayağınızın altına muhakkak yükseklik koyun. Yatmadan önce kesinlikle banyo yapın. Uzanırken sol yanınıza uzanın. Kolonya ile kramp giren yere masaj yapın. İlk başta canınız yanabilir ama zamanla acı dinecektir. Kramp ağrıları dayanılmaz bir duruma gelirse kesinlikle doktorunuza başvurun.

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelik döneminde  sırt, yani bel  ağrıları sık  sık yaşanabilen bir durum olmakla birlikte, Bunun ana nedenlerinden birisi hamilelik nedeniyle vücudunuzdaki kilolarda yaşanan değişimden kaynaklanmaktadır. Ancak korkmanıza gerek olan bir durum söz konusu değildir. Bel ağrılarınız için alabileceğiniz pek çok tedbir vardır.

Hamilelikte Bel Ağrısını En Aza İndirmek İçin Alınabilecek Tedbirler

Otururken belinizin arkasını küçük bir yastık ile destekleyin.

Eğilerek yapacağınız işler varsa eğilmek yerine dizlerinizi kırmayı tercih edin.

Belinizi ağrı durumunda ovalayın.

Sırtınızın üzerine yatmak yerine yan uzanın.

Düzenli egzersizlere gün içinde zaman ayırın. Bu durum sizi zinde tutacaktır.

Bu bahsettiğimiz durumların dışında ağır yük kaldırmaktan uzak durmanızda ve ayakta fazla durmamaya gayret göstermenizde bebeğiniz ve sizin açınızdan fayda vardır. Hamilelik döneminde uzunca dinlenmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Hamilelik Sürecinde Mide Bulantısı ve Kusma Nedenleri

Hamile insanlarda sıklıkla karşılaşılabilecen bir durum olan mide bulantısı ve akabinde kusma olayı, özellikle günün erken saatlerinde görüleb bir durumdur. Bunun nedeni vücuttaki hormonların değişim yaşamasıdır. Tabi bizler sabah saatlerinde dedik ama bazı kişilerde gün boyu mide bulantısı ve kusma durumu da yaşanabilmektedir.
Gebelik sırasında farkına bile varmadığımız kokular gebelik esnasında midemizi bulandırabilir ve bu durum kusmalara neden olabilir. Midede yanma bulantı veya kusma gibi durumlarla karşılaşılır. Sindirim sisteminde yavaşlama görülür ve genellikle kabız ile sonuçlanır.

Bulantıların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı anne adayları sadece mide bulantısı sorunu yaşarken bazı anne adaylarında bu durum kusma ile sonuçlanabilir. Özellikle kokuları daha hassas algılayan anne adaylarında bu durumun şiddeti artar.

Mide Bulantısının Bebeğe Zarar Var Mi?

Hamilelik sırasında oluşan bulantı ve kusma bebeğe zarar vermez. Kilo ve su kaybına sebep olur. Şiddetli gebelik bulantıları ile karşılaşılırsa hemen bir uzmana başvurmak yararlı olacaktır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Sık yemek yiyin. Midenizi olabildiğince boş bırakmamaya çalışın. Sıcaklık ve kötü kokan odalardan uzak durun. Kızarmış gıdalardan uzak durun ve az yağlı gıdalara yönelin. Folik asit kullanımına hamileliğin her döneminde olduğu gibi bu dönemde de özen gösterin.

Mide Bulantısına Karşı Hangi Besinleri Tercih Etmeli?

Kabızlığı ortadan kaldırmak için lifli gıdalar(meyve, tahıl, sebze ) tüketilmelidir.

Bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

Tuzlu krakerler atıştırabilirsiniz.

Çayınıza bir iki damla limon sıkabilirsiniz.

Zencefil çayı tüketebilirsiniz.

Ayrıca mide yanmalarınız için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Nedenleri

Hamilelik sürecinde  baş dönmeleri sıklıkla duyulan şikayetlerden birisi olmakla birlikte, hamilelik süresinde kan damarlarının genleşmesi neticesinde  tansiyonunuzun düşebileceğini de unutmamalısınız. Bu durum baş dönmesine sebep olabilir. Baş dönmesinin bir başka nedeni ise vücuda yeterli miktarda kan pompalanamamasıdır. Baş dönmeleri görüldüğü gibi hamilelik esnasında bayılma gibi durumlarla da karşılaşılabilir.

Baş dönmesi genellikle ayağa kalkma sırasında gerçekleşir. Bunun nedeni ise kan basıncının birden düşmesi ve beyine daha az kan gitmesidir.

Gebeliğin ilk haftasında baş dönmesi annelerde çok yaşansa da bazı anneler hiç baş dönmesi yaşamadan hamilelik sürecini geçirebilirler.

Peki Baş Dönmesini Azaltmak İçin Neler Yapmalıyım?

Öncelikle ayağa kalkarken daha yavaş ve dikkatli olmalısınız. Bunun haricinde yemek yeme alışkanlığınız biraz değiştirerek sık ve azar azar yemek yiyebilirsiniz. Gün içinde bol su tüketin.

Eğer baş dönmesi vücudunuzda başka olumsuz durumlara sebep oluyorsa(yorgunluk, baş dönmesi) önce uzanın ve bacaklarınızın altına yüksek bir cisim koyarak bacaklarınızı yerden yüksek tutmaya çalışın. Böylece kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.