Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halılar evlerin vazgeçilmez ve olmazsa olmaz ürünlerindendir. İsteğe ve bütçeye göre değişen aralıklarda sahip olabileceğiniz halıları seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. En popüler zemin kaplamalardan olan halıları alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey kullanım alanınızdır.

Hangi odada kullanacağınız halı seçiminde oldukça önemlidir. Salon, koridor gibi yoğun kullanım alanlarında özellikle kaliteli ve uzun ömürlü halılar tercih etmelisiniz. Bu çok sık kullanılan alanlarda tercih ettiğiniz halılar kaliteli olmaması halinde kolayca yıpranacak ve bütçenize zarar verecektir.

Halı alışverişi yaparken çeşitli firmalara ait olan farklı model ve desenlerdeki halılar arasında fiyat karşılaştırması yapmanız da yararınadır. Halı satın alırken halıların üzerinde yer alan sınıflandırma kılavuzlarından da faydalanabilirsiniz. Bu kılavuzlarda hangi halının hangi bölgede daha iyi performans vereceğine dair ibareler yer almaktadır. Çoğunlukla 5 üzerinden yapılan bu değerlendirmede 4 ve 5. kategorideki halılar en kaliteli halıları temsil ederler. Seçeceğiniz halının kapladığı alan dekorasyonda da çok önemli bir yer tutar. Kumaş ve evinizin diğer yüzeyleriyle uyum içinde olan halılar için canlı renklerden yana ya da doğal renklerden yana kullanabilirsiniz tercihlerinizi.

Halıdaki renk tercihi bu nedenle tamamen kişiseldir. Her desen her model ve renkte mevcut olan halılardan evinizde yaratmak istediğiniz atmosfere uygun olanını seçebilir ve uyumlu bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Son yılların popüler rengi bej halılarda odayı daha büyük ve ferah göstermek için idealdir. Aynı zamanda her renk mobilyanızla uyum içinde olacak, görsel olarak hoş bir görüntü verecektir. Eğer evinizdeki odaların bazıları güneş almıyorsa yani loş ise daha canlı renkler kullanmanız atmosferi canlandırması açısından oldukça önemlidir. Unutmayın açık renkli halılar odayı daha geniş gösterirken koyu renk halılar daha samimi ve minimal mekanlar yaratır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir