Güneş yanığı nedir nasıl tedavi edilir?

Published by: 0

Özellikle beyaz tenli insanlarda oluşan ve korunmadan güneşlenmeye çıkan, hemen herkesin başına gelen yanık çeşidine güneş yanığı denir. Yanık derecesine göre kimi insanlarda tedavi gerektirmeden geçerken, kimi insanlarda ise mutlak suretle tedavi gerektirmektedir.

1. Dereceden güneş yanığı tedavisi;

Kızarıklık, acı, kaşıntı ve soyulma şeklinde seyrini sürdürür. Acıyı ve kaşıntıyı azaltmak için doktorunuza yazdıracağınız gerekli ilaçlar işe yarayacaktır. Kızarıklık evresinde soğuk pansuman acıyı yatıştıracaktır. Bunu soğuk su ile yapmak doğru değildir çünkü su cildi kurutur. Bunun yerine eczaneden alabileceğiniz yanığı önleyen kremleri kullanmak yanık olmuş olmasını rağmen kullanmak doğru olacaktır. Ayrıca bol bol su içmek iyileşme sürecini hızlandırır. Yanığın kaşıntısını önlemek için cildi rahatsız eden elbiselerden kaçınmanız doğru olacaktır. İnce ve pamuklu rahat elbiseleri tercih edebilirsiniz.

2.Dereceden güneş yanığı tedavisi;

Güneş yanığı sonucu cilt su toplamışsa buna 2 dereceden yanık teşhisi konmaktadır. Bu yanığın tedavisindeki amaç iltihabı yok etmek olacaktır. Bunun için orta düzeyde kortizon içeren kremlerin kullanılması uygundur. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar alınabilir. Vücut su kaybettiğinden bol bol sıvı almak tedaviyi hızlandıracaktır.

Güneş yanığı kaşıntısı nasıl giderilir?

Kaşıntının başlaması demek iyileştiğiniz anlamına gelir ancak bu dönemde yanık bölgesini tırnaklamanız iltihaba sebebiyet vereceğinden son derece dikkatli olmak gerekir. Kaşıntıyı gidermek için antihistaminik içeren ilaçlar kullanabilirsiniz.

Kaşıntıyı önlemenin bir diğer yolu ise kortizonlu bir kremi nemlendirici içeren bir kremle karıştırarak günde 1 ya da 2 defa yanık bölgesine sürmek olacaktır. Bu karışımı eczanelerden yaptırabilirsiniz.

Kaşıntı döneminde cildin başka bir şeyle temasını önlemek ve bol bol su içmek alınacak diğer önlemlerdir.

Güneş yanığı kalıcı hasara yol açar mı?

Güneş yanığı normal yanık izi gibi bir iz bırakmaz ancak, vücudumuzda yıllar sonra çıkacak benleri tetikleyebilir. Güneş ışınları cilt altına inebilen ultraviyole ışınlarıyla beraber gelir. Bu zararlı ışınlar koyu renkli benlerin oluşmasına büyümesine sebep olabilir. Bu sebeple mutlaka güneşlenmeden önce ve sonra koruyucu ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz. Özellikle ozon tabakasının zarar gördüğü günümüz dünyasında güneş ışınları son derece tehlikeli olabilmektedir.