Gelin Adaylarına Anne Nasihatları

Published by: 0

İnsanın hayatındaki, dönüm noktalarından biri de evliliktir. Kadınların erkeklere, erkeklerin de kadınlara ihtiyacı vardır. İki kişinin birbirini severek kurduğu yuvada, huzur, her şeyden önce gelir. Evlilik dendiği zaman; sorumlulukların artması, kişinin olgunlaşması, farklı kişiliklerin aynı çatı altında birbirine uyum sağlaması anlamına gelir. Kendinden, fedakarlık etmeden, evde sevgi ve huzuru sağlamak mümkün değildir. Gençlere ve yeni evlenecek olanlar kişilere, yılların tecrübesine sahip büyüklerin yol göstermesi, yaşanacak sorunları engellemek adına güzel bir hareket olacaktır. Özellikle,gelin adaylarına anne nasihatleri, evliliğe giden yolda iyi bir başlangıç yapmaları için gereklidir. Gelinler, bilmedikleri yolda yürürken tedirgin olurlar. Annelerinin tecrübeleri ile gelinlerin yürüdükleri evlilik yolunu aydınlatmaları, tökezledikleri anda yere düşmeden, yola devam etmelerini sağlayacaktır.

Annenin Kızına Nasihatleri

 

Her anne, kızının evliliğinde mutlu ve huzurlu olmasını ister. Bu nedenle annenin kızına, tecrübeleri doğrultusunda, nasihatlerde bulunmalı ve ailesinde huzuru bulmasına yardımcı olmalıdır. Nasihat; bilen kişi için hatırlatma, bilmeyen kişi için ise, anlatarak öğretme demektir. Erkekler kadınlar için, kadınlar da erkekler için yaratılmıştır. Gelin adaylarına anne nasihatleri aşağıda yer almaktadır:

 • Her konuda ve her yerde beraber karar alıp, anlaşarak hareket ederseniz, hayatınız tatlı ve anlamlı olur.
 • Aranızda anlaşmazlık çıkarsa, birlikte ortak karar alamazsanız, birbirinizin düşüncelerine saygılı olun ki, küçük olaylar büyümeden sonuçlansın.
 • Eşine karşı fedakâr olduğun zaman, karşı taraftan da fedakârlık görürsün. Evlilik demek; zaten karşılıklı fedakârlık edebilmeyi gerektirir.
 • Sabırlı davranmayı bil ki, yerine gelemeyecek istekler yüzünden, hayatını zehir etme.
 • Evini sahiplen, malını ve ev eşyalarını, iyi bir şekilde kullanmaya özen göster.
 • Eşinin ve çocuklarının yemek ve istirahat saatlerinin düzene sok ki evde huzursuzluk olmasın. Eşin evinde huzuru ve rahatı bulamazsa, evden uzaklaşır ve tadınız kaçar.
 • Eşinin sana verdiği sırları kimseyle paylaşma. Sırlarınızı iyi koru ki eşin ile arandaki güven sarsılmasın. Karşılıklı güven sarsılırsa, tekrar sağlamak çok zor olacaktır. Sana verilen sırrı başkalarıyla paylaşman, eşine hıyanet etmen anlamına gelir.
 • Eşinin her şeyi ol; karısı, arkadaşı, yoldaşı ol ki başkasıyla sevinçlerini ve sıkıntılarını paylaşma isteği duymasın. Dertliyse derdine yoldaş, sevinçliyse sevincine ortak ol. Sen onu teselli et, oda senin derdine derman olabilsin.
 • Eşini dinlemeyi bil, hep anlatan olma. Aile mutluluğun için, eşini hoşnut etmen gerekenleri yap.
 • Eşine yalan söyleme, yalan yalanı doğurur ve huzurunuz bozulur.
 • Eşinin sevdiklerini, yani ailesini sen de sev ve saygı göster.
 • Eşinin hataları olacaktır, bunu ona sakin bir anında, yumuşak dille söyle.

Boşanmalar Neden Çoğaldı?

Eskiden karşılıklı anlayış daha fazlaydı. Günümüzde evliliklerde, iki tarafta birbirinin düşüncelerine ve duygularına saygı göstermediği için yuvalar daha kolay yıkılıyor. Her konuda, benim dediğim olacak tutumunu bırakıp, eşler sevgiyle, birbirinin isteğine tamam demeyi öğrendiklerinde, ailenin mutluğu her geçen gün artmaya devam edecektir.