Geçmişi Olmayan Adam – The Bourne Identity Film Önerisi

Published by: 0

Geçmişi Olmayan Adam (The Bourne Identity) 2002 yılına ait ABD, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ortak yapımı olan bir aksiyon filmidir. Aynı zamanda Bourne Üçlemesinin ilk filmidir. İlk film daha çok senaryoya giriş yapıyor. Yani aksiyon ve kovalamaca sahneleri serinin diğer filmlerine göre daha az ama bu güzel senaryo karşısında bir an olsun sıkılmıyorsunuz. Zaten serinin diğer iki filmini anlamak için mutlaka ilk filmini izlemeniz gerekiyor. Çoğu aksiyon filminden farklı bir senaryo işleyen Geçmişi Olmayan Adam filmi harika oyunculuklarıyla, çekimleriyle Dünya’nın en iyi filmleri arasında yer alıyor. Bütün seriyi izleyen birisi olarak en çok ilk filmi ve özellikle son filmi sevmiştim. Aksiyon severlerinin mutlaka izlemesini gerektiğini düşündüğüm için bu filmi film önerileri arasına ekliyorum..

Geçmişi Olmayan Adam Filminin Konusu:

Bir grup İtalyan balıkçı denizde baygın bir adam bulurlar. Onu teknelerine alıp iyileştirmeye çalışırlar. Adam kendine geldiğinde, kim olduğunu, oraya nasıl geldiğini hatırlamamaktadır. Hayatına dair hiçbir şeyi bilmeyen adam çok ciddi bir hafıza kaybı yaşamaktadır ve kendisini tekrar bulmak adına araştırmalara dalacaktır. Bu araştırmalar sırasında kendisini öldürmeye çalışan suikastçılardan da kurtulmaya çalışacaktır.

Geçmişi Olmayan Adam Filminin Oyuncuları:

Geçmişi Olmayan Adamı yani Jason Bourne’ü canlandıran kişi Marslı, Yıldızlararası, Köstebek, Er Ryan’ı Kurtarmak gibi filmlerde oynayan Matt Damon canlandırıyor. Bourne kendisini bulmaya çalışırken ona yardım eden Marie karakterini ise Franka Potente canlandırıyor. Franka Potente daha önce Koş Lola Koş, Hepsini İstiyorum gibi filmlerde de yer almıştı. Bu güzel filmin yönetmen koltuğunda ise Bay & Bayan Smith, Jumper, Yarının Sınırında gibi filmleri de yöneten Doug Liman oturuyor.

Seri bittikten sonra tamamen kar amaçlı olduğu düşünülen Bourne’ün Mirası adında bir film daha çıkarıldı. Ancak filmde Matt Damon ve serinin kadrosunda bulunan birçok kişi yer almadı. Zaten o filmi beğenenlerin sayısı da oldukça az. Güzel senaryosuyla sizi sürükleyecek ve sahneleriyle yer yer gerecek olan Geçmişi Olmayan (The Bourne Identity) filmini izleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz. Ayrıca ilk filmi izledikten sonra serinin diğer iki filmini de mutlaka izlemenizi öneririz.