Fitness İle Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Published by: 0

Ülkemiz genelinde pilates denildiğinde hep ilk olarak akla kilo verme yolu, rahat kilo verme gibi şeyler akla gelmektedir. Ancak bu gerçeği fazla yansıtmamaktadır. Çünkü pilates daha çok vücudu sıkılaştırma ve esneklik verme gibi yetenekleri arttırmaktadır.

Pilates zaten başlı başına farklı bir spor dalı olarak Fitness ın alt dallarından biridir. Pilates ilk zamanlarda bel kısmı ve omurgası ile ilgili hastalarda iyileşme sürecinde kullanılan bir yöntem idi. Kilolu insanların pek rahat çalışamayacağı pilates, daha hafif insanlar ve fit bireylerin sağlık ilk amaçlı olarak yaptığı spordur.

Kilo vermek için düşünen bir insan ilk olarak aklında fitnessı düşünmelidir. Fitness ise daha geniş bir spor dalıdır. Hem kilo vermek, hem fit kalmak yada vücudunuzu sıkılaştırmak istiyorsanız fitness seçimi doğru bir tercih olacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo almak yada kilo vermek isteyen bireyler kesinlikle fitness ile ilgilenmelidir.

Hem Fitness Hem de Pilates Bir arada yapılır mı ?

Fitness sporu salon içerisinde yapılan bir spordur. Her bölgenizi çalıştırmak için farklı farklı aletler mevcuttur. Bu spor dallarını aynı gün içerisinde yapmak bizce biraz mantıksız olacaktır. Çünkü aletli bir çalışma sonrasında pilates vücudunuzu oldukça yoracağı kesin.

Pilates Yapmak boy uzatır mı ?

İlk olarak bunu aklınızdan çıkarmayın hiç bir egzersiz boyunuzu uzatmayacaktır. Boyun, spordan önce genetik bir şekilde uzun yada kısa olmanızda önemi vardır. Fakat küçük yaşlardan beridir egzersiz yada basketbol tarzında spor ile ilgilenen insanlarda çok abartılı olmayacak kadar boy uzaması görülmektedir. Ancak sadece pilates evet boy uzatır demek herkese yanıltacaktır.