Evin Süsü Perdeler

Perdeler ev dekorasyonunun en ilgi çekici detaylarından bir tanesidir. Perdesi olmayan bir evde dekorasyon tamamlanmış sayılmaz. Perde piyasasından birbirinden farklı renk ve desende perde bulunur. Bunlardan bir tanesi jaluzi perde diye adlandırılan daha çok ofis ortamlarında kullanılsa da modern evlere çok yakışan bir perde türüdür. Tül perdeler zamanla yerini jaluzi perde modeline bırakmıştır. Bu perdenin en çok tercih edilme sebeplerinden biri temizliğinin son derece kolay olmasıdır. Buna ek olarak diğer perdelere nazaran jaluzi perde takması ve kullanması çok kolay bir perde çeşididir. Üstelik kullanıldığı malzeme gereği çok da sağlam yapıda olan bir perdedir. Bu nedenle eskiden kullanılan kat kat tül kat kat fon perdelere oranla daha az kullanılmaktadır.

Kullanım şekli

Dilediğiniz zaman yan kısmında bulunan ipler yardımıyla perde istenilen boyuta gelmektedir. Bunun yanında perde açık ya da kapalı kullanılarak yazın gün ışığından daha fazla yararlanılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kışın kapalı kullanıldığında soğuğu daha az içeriye geçirdiği söylenebilir. Özellikle iş yeri konseptlerine daha uygun olduğu işin iş yerlerinde kullanılan jaluzi perde modeli, son zamanlarda ofis modernliğinin evlere de gelmesiyle ev dekorasyonlarının vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Tabii ofisten evlere gelen bu perde modeli öncelikli olarak çalışma odalarında kullanılmış oradan mutfaklara geçmiş en son olarak da oturma odalarında ve salonların baş köşesinde yerini almıştır. Jaluzi perdelerin oturma odası ve salonlara geçmesinin en büyük nedeni monteleme işleminin bir kez yapılması ve temizliği için her seferinde çıkarılıp takılmaması. Diğer perdeler gibi ütüleme ve yıkama işlemi gerektirmemesi de bu perdelerin günlük yaşamda sıklıkla kullanmasının önemli bir nedenidir. Jaluzi perdelerin temizliği ıslak bir bez yardımıyla yapılmaktadır. Ardından kuru bir bezle silinerek su izlerinin kalması önlenir.

Temizliği

Jaluzi perdenin temizliği kadar montajı da son derece kolaydır. Tek yapmanız gerek evinize uygun renkte ve modelde jaluzi alıp, jaluzi perdenin takılacağı yeri güzelce ayarlayıp kendiniz takamıyorsanız bile bir servisten yardım almanızdır. Bunun yanında jaluzi perdenin yapıldığı malzemeye ve sağlamlığına dikkat etmeniz de son derece önemli bir konudur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*