Ergenlik Sivilceleri Nasıl Tedavi Edilir?

Published by: 0

Çevremizdeki pek çok insanın, hele 12 20 yaşlar arasmdakilerin yakındıkları dertlerden biridir akne. Bu yaş grubundakılcrın yaklaşık % 50’sinde ergenlik sivilcesi görülür. Hastalığa yatkınlık irsî olabilir.  Akne’nin en fazla görüldüğü devre, dikkat ederseniz bulûğ çağına rastlamakladır. Çünkü bu dönemde gelişme dolayısıyla aşın tempoda çalışan hormonlar, bir yandan da derideki yağ bezelerini geliştirmekte ve böylece derinin yağ salgılaması artmaktadır.

Bunun yanı sıra, psikolojik sebepler de ergenlik sivilcelerinin gelişmesinde rol oynar. Öğrencinin imtihanlardan veya kötü notlardan korkusu, sivilcelerin oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Hastalığın çeşitli tipleri olduğundan tedavisi değişik tekniklerle uygulanır ve genellikle bir hayli uzun sürer.

Tedavide esas, sıcak kompresler, tıbbî maskeler uygulamak, antibiyotik, kremler ve pudralar kullanmaktır. Öte yandan doktor, mide bağırsak çalışmalarını düzenleyen ilaçlar da verebilir. Çünkü ergenlik sivilceleri ile yetersiz ve bozuk beslenmenin de yakından ilişkili olduğu artık kesinleşmiştir.

Yaşları daha büyükçe olan kız çocuklarında, bütün bu tekniklerden başka içlerinde belli oranda hormon bulunan haplar kullanmak da genellikle olumlu sonuçlar vermekledir.

Avrupa’da son zamanlarda deriyi besleyen “Vitamin A asidi”’e yapılan tedavi tekniklerinden de başarılı sonuçlar alınmıştır. Ayrıca doktorlar akneli yüzlerin rastgele bir sabunla değil, kükürtlü veya tarife göre yapılmış özel bir sabunla yıkanmasını tavsiye etmektedirler. Daha sonra da cildi sıkıştırıcı bir losyonla (aslrenganl) silmek doğru olur.

Ergenlik sivilcelerini iyileştirmeye çalışırken, bunları parmakla sıkmak ve oynamak son derece yanlış bir davranıştır. Bu yüzden meydana gelen yaralardan, çeşitli bakteri ve pislikler girerek tehlikeli iltihaplanmalar yapabilirler. Takip edilecek yol, bir cilt doktorunun tedavisi altına girmektir. Bu çeşit tedavide cilt önce kompreslerle yumuşatılır, sonra özel bir losyonla dezenfekte edilir. Yapılan masajla bağdoku canlandırıldıktan sonra, özel aracıyla ergenlik sivilceleri içindeki iltihap tek tek çıkarılır. Her konuda olduğu gibi sükûnet ve soğukkanlılık burada da önemlidir.