En Şık Tül Perde Modelleri

Published by: 0

Tül Perde Modelleri
Bir odaya girildiğinde insanların dikkatini çeken başlıca şeyler oturma gruplarından sonra perdelerdir. Perdeler bir odanın zarafetini ortaya çıkaran en önemli etkendir. Tercih edilen perde modelleri ile ev dekorasyonu oldukça modern gözükebileceği gibi, sıkıcı ve bunaltıcı olarak da algılanabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı perde seçimi yaparken mutlaka dikkatli olunmalıdır. Yanlış perde seçimi yapıldığında karşılaşabileceğimiz sorunlara örnek olarak; odaların daha karanlık görünmesi, olduğundan daha küçük görünmesi ve dekorasyonda uyumsuzluk verilebilir.
Perde modelleri ile alakalı seçim yaparken öncelikle; perde alınan odanın ne kadar ışık aldığı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer oda çok fazla gün ışığına maruz kalıyorsa bunun önüne geçebilmek için kalın formlarda olan perdeler tercih edilmelidir. Eskiden günümüze kadar uzanan ve modası asla bitmeyen tül perde modelleri her geçen gün farklı tasarımlar ile karşımıza çıkar. Tül perde denilince her ne kadar akla düz renklerde olan sade modeller gelse de, günümüzde sade modellerin aksine farklı renklerde, desenlerde, pullu, parlak ve taşlı modeller var olmaya başlamıştır. Seçimi en kolay olan ve en kullanışlı modeller arasında yer alan tül perdeler, evlerin bütün bölümlerinde kullanılabilir. Seçimini daha zarif modellerden yana yapan bayanlar dantel ve güpür detayların yer aldığı modelleri tercih etmektedir. Kırmızı, siyah, mor ve pembe gibi birçok renk seçeneğine sahip olan modellerin yanı sıra düz beyaz modellerde bayanların asla vazgeçmediği seçenekler arasındadır. Tül perde modellerinin en büyük tamamlayıcısı fon perdelerdir. Fon perdeler, tül perdelerin daha güzel ve dikkat çekici görünmesine yardımcı olur. Saten ve süet kumaş dokularında tasarlanan fon perdeler daha çok kahverengi, siyah veya mavi gibi koyu renklerde olmaktadır.
Mobilya Gruplarına Göre Perde Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Günümüzde mobilya sektöründe eskiye dönüş oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Eskiden her evde yer alan klasik mobilya gruplarının modern çizgiler ile birleşmesi ile birlikte günümüzde de klasik mobilyalar çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle klasik mobilyaların yer aldığı evlerde tercih edilecek olan perde modellerinin birçok detaya sahip olması gerekir. Tül perde tercih edilecekse mutlaka fon detayı kullanılmalıdır. Klasik mobilyalar gösterişli modeller olduğundan dolayı perdelerde de rahatlıkla taş, pul, boncuk ve sim gibi detaylar tercih edilebilir. Daha sade mobilya grupları ile tercih edilecek perde modelleri ise stor perdelerdir.
Tül Perdelerin Diğer Perdelere Göre Var Olan Avantajları Nelerdir?
Perde denilince ilk akla gelen modeller olduğundan dolayı, piyasa da her gün farklı seçeneklere sahip modeller var olmaya başlasa da bayanların vazgeçilmezidir. Tül perde modellerinin diğer perdelere göre en büyük avantajı kolay temizlenebiliyor olmasıdır. İstenildiği zaman kolaylıkla çıkarılabilir ve yıkanabilir. Örneğin; stor perdeler mekanizmalı olduğunda dolayı çıkarılması ve temizlendikten sonra tekrar monte edilmesi gerekir. Çok fazla model seçeneği olduğundan dolayı farklı fiyat seçenekleri ile satışa sunulur. Çok uygun fiyatlar ile tül perde satın alabilmek mümkündür. Bir diğer avantajı ise ev değiştirme durumlarında, uyumluluk konusunda en az sıkıntı tül perde modellerinde yaşanır. Odaların ebatlarının çok farklı olmaması durumunda sıkıntı yaşamadan rahatlıkla kullanılabilir. Odaların gün ışığı geçirmesine yardımcı olur. Işık düzeyini en iyi ayarlayan modellerden biridir. Tül perdelerin, zebra perdelere veya jaluzi perdelere göre var olan dezavantajı mahremiyet veya gün ışığı adına mutlaka güneşlik adı verilen ikinci perdenin kullanılması gerekliliğidir. Zebra perdeler çift perde özelliğine sahip olduğundan dolayı ve jaluzi perdeler kapanabilme özelliğine sahip olduğundan dolayı ikinci perde kullanımına gerek yoktur.