En Modern Çocuk Odası Perde Modelleri

En Şık Çocuk Odası Perde Modelleri

Ebeveynler adına çocuklarının mutlu olması her açıdan oldukça önemlidir. Çocuk odası çocukların uyku ve oyun alanları olduğundan dolayı mutlaka doğru bir şekilde dekore edilmelidir. Doğru mobilyalar ve aksesuarlar kullanılarak oluşturmayan odalar çocuklar için verimli olmayabilir. Yanlış dekorasyon sonucunda çocuk odasından uzaklaşabilir, oyun oymamak istemeyebilir yada odasında uyumayı kabul etmeyebilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için mutlaka odada kullanılan bütün eşya gruplarının sağlığa uygun olması önemlidir. Çocuk odası dekorasyonu öncelikle sağlıklı ürünler tercih edilerek oluşturmalı sonrasında görüntüye önem verilmelidir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar;

 • Çocuk odası gereksiz eşyalar ile doldurulmamalıdır.
 • Çocuk için mutlaka uygun bir oyun alanı oluşturulmalıdır.
 • Odada yer alan bütün eşyalar çocuğun sağlığına uygun özellikte olmalıdır.
 • Kullanılacak halılar anti- alerjik ve anti- bakteriyel olmalıdır.
 • Yatak ve dolap gibi mobilya gruplarında kimyasal boya kullanılmadığına dikkat edilmelidir.
 • Çocuklara zarar verici nitelikte olan eşyalar, odadan uzaklaştırılmalı, tablo gibi düşme riski alan aksesuarlar yataktan uzak bir yere asılmalıdır.
 • Aydınlatıcılar çocuğun uyku düzenini etkilemeyecek nitelikte olmalıdır.
 • Eğer çocuk karar verebilecek yaş grubunda ise mutlaka fikrine danışılmalı ve onun kararı doğrultusunda seçimler yapılmalıdır.
 • Perde seçimi yaparken, düz renkli perdeler yerine çocuğun dikkatini çekecek yapıda olan desenli modeller tercih edilmelidir.
 • Odanın duvarlarında çok fazla obje kullanılması odanın karanlık ve olduğundan daha küçük görünmesine neden olur.
 • Aksesuar olarak peluş oyuncaklar kullanılabilir.
 • Odada çocuğun dikkatinin dağılmaması adına renk bütünlüğü sağlanmalıdır.
 • Halı ve perde gibi dikkat çekici olan eşyalar mutlaka birbiri ile uyum içerisinde olmalı ve odanın bütünlüğünü sağlamalıdır.

Çocuk Odası İçin En Uygun Perde Modelleri

Çocukların odaları evlerdeki en renkli bölümlerdir. Çocuğun hayal dünyasını genişletebilmek, onlara uygun bir oyun alanı oluşturabilmek, odalarında severek vakit geçirebilmelerini sağlayabilmek adına odalarında yer alan bütün eşyaların uyumlu olması gerekir. Perde çocuk odasını tamamlayan en önemli aksesuardır. Oda kombini oluşturabilmek için perde çok önemli bir tamamlayıcıdır.

Perde ve mavi gibi çocuk odasına en uygun olan renklerin dışında çocuk odası perde modellerine örnek olarak; baskılı zebra veya stor perdeler verilebilir. Güneşlik kullanımına gerek kalmadan gün ışığı kontrolünü sağlayan zebra perdelerin özellikle baskılı olan modelleri son dönemlerde çocuk odaları için çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Üzerinde; hello kitty, barbie, örümcek adam gibi çocukların sevdiği çizgi film kahramanlarının yer aldığı modeller ile çocuklarınız için oldukça renkli bir oda oluşturabilme şansına sahip olabilirsiniz. Zebra modeller dışında farklı kumaşlar kullanılarak tasarlanabilen stor perdeler çocuk odalarında kullanıma uygundur.  Özellikle kız çocuğu odaları için uç kısmında boncuk gibi detayların yer aldığı modeller tercih edilebilir. Zebra ve stor modellerin dışında, yine çocukların sevebileceği desenlerde olan tül perde modelleri de kullanılabilir. Pembe ve mavi renklerde olan fon perde modelleri ile tül perdeler desteklenebilir.

Çocuk odası için oluşturulabilecek kombine örnek olarak; kız çocuklarının en çok sevdiği çizgi film karakteri olan barbienin yer aldığı halı, barbie baskılı zebra perde, yine aynı renk ve desenlerde aydınlatma ile oluşturulan bir oda verilebilir. Sezonun son trendi olan dijital baskılı perde modellerini görüntüleyebilmek ve birbirinden farklı modeller arasından tercih yapabilmek için sayfamızda yer alan perde görsellerini inceleyebilir, çocuklarınız için en doğru tercihi yaparak onları mutlu edebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*