En Çok Yapılan Saç Bakım Hataları

Published by: 0

Doğru Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle saç bakımı, bilgi ve uzmanlık gerektiren bir unsurdur. Saç bakımında çevremizden aldığımız duyumlar ve öneriler doğrultusun da saçlarımıza uygulamalar yaparsak ciddi deri problemleri ve saç kayıplarına yol açabiliriz. Hemen hemen her kadının kendine ait birtakım saç bakım yöntemleri mevcuttur. Fakat bu çoğu bildiğiniz yöntem saçınıza ve saç derinizi ciddi anlam da zarar vermektedir.

Şampuanlar yerine bitkisel sabunlar kullanmak ?

Doğal olan her bir ürün cildimize ve saçımıza iyi gelecek diye bir kaide yoktur. Doğal olan her şey aslında cildimize iyi gelebilir fakat vücudun alması gereken ph ve mineral değerlerini karşılamıyor olabilir. Hemen hemen her insan tüm ürünlerinin doğal olmasını ister haklıda. Fakat bazen doğal ürünler bizlere iyi gelmez. Saçımız için bahsedecek olursak doğal bir şampuan yada bitki özlü doğal sabunlardan kullanacaksanız içeriğini iyice bilmeniz de fayda olacaktır. Aksi taktir de cildiniz de ve saçınız da problem olacaktır.

Saçları her gün yıkamak ve taramak ?

Bazen toplum da dolaşan birtakım söylentiler yada kulaktan dolma bilgilerin etkisi altın da kalabiliyoruz. Hemen hemen herkes her gün saç yıkamanın saçınıza ve cildinize faydalı olacağını düşünür. Sonuçta su, temizlikten ne zarar gelir ki ?

Fakat her gün saçları yıkamak saç derisinin kendisine ait olan lipid tabakasının yok olmasına neden oluyor. Bu demek oluyor ki saç derisinin oluşturduğu kalkanı yok ederek saçların kırılmasına, dökülmesine vb etkilere sebebiyet kazandırmış oluyoruz. Ancak saçları uzun süre yıkamamak da saçlarımıza ciddi anlam da zarar veriyor. Ortalama saçlarımızı 2 günde bir yıkarsak böyle olası kötü durumlar ile karşı karşıya gelmekten feragat etmiş oluruz.

Sert topuzlar yada saçı bağlamak dökülmeyi azaltır mı ?

Bu durum da toplumda  sıkça karşılaştığımız söylentilerden bir tanesidir. Saçı toplamak yada saça sert müdahaleler de bulunmak saç çıkışını zorlayacağı için saç derisinin nemini kaybetmesine ve saçların dökülmesine neden olmaktadır. Çocukluk çağda saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de annelerin çocuklarının saçlarını plastik tokalar ile sıkıca bağlamasından kaynaklanmaktadır.

Saçları sık sık kestirmek saçı uzatır mı yada dökülmeyi önler mi ?

Toplum da en yaygın olan tezlerden bir tanesi de budur. Saçları sürekli kestirmek kırıkları aldırmak saçların daha çabuk uzayacağı söylenir. Aksine sürekli saçları kestirmek kırıkları aldırmak saçların sürekli aynı boyda seyretmesine neden olmaktadır. Ayrıca saçları sürekli kestirmek saç dökülmesini önlemez. Saç dökülmesinin önlenmesi için saçınızın analizinin yapılması gerekmektedir. Dökülmenin altında yatan nedenler araştırılıp sonuçların tekrardan formüle edilerek dökülme karşıtı işlemler uygulanmalıdır.