Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Published by: 0

Göz makyajı kadınlar için çok önemlidir. Çünkü yapılan göz makyajı ile kadınların gözlerine anlam katılır ve manalı bakışlara sahip olabilirler. Ancak göz makyajı tercih edilirken göz şekli ve göz rengi baz alınmalıdır. Aksi halde göz tipine uymayan makyajlar kişilerin gözlerini iyi göstermeyebilir. Bu sebeple göz makyajı yaparken kişilerin kendi gözlerine uygun malzeme ve tekniklerden faydalanarak göz makyajı yapması önerilmektedir.

Göz Makyajında Makyaj Malzemeleri Seçimi

Makyaj malzemesi seçimi oldukça önemli kriterler arasındadır. Çünkü göz sağlığını tehdit eden kalitesiz makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Göz makyajı kimi zaman etkileyici kimi zaman buğulu bakışlara sahip olmak için yapılmaktadır. Kadınlar için göz makyajının ayrı bir yeri vardır. Dikkat çekici ve etkili bakışların tek yolu göz makyajıdır. Bu sebeple yapılan göz makyajının kaliteli olması gerekmektedir. Bu aşamada kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesi de önem arz etmektedir. Gözaltına, kirpik diplerine sürülen makyaj malzemesi zaman zaman akarak gözün içerisine kaçabilir.  Bu da gözde sağlık problemlerinin çıkmasına neden olabilmektedir.

Kaliteli Makyaj Malzemeleri Kullanın

Göz bölgesi oldukça hassas olduğu için kullanılan malzemelerin kalitesi önemlidir. Bilinen markalardan alışveriş edilmeli ve gözünüze en uygun makyaj malzemeleri tercih edilmelidir. Yanlış makyaj malzemesi seçimi kaşıntı, bulanık görme, göz kuruluğu, batma gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu sebeple rimeller 3 ayda bir değiştirilmeli ve göz kalemini gözünüzün içine çekmemelisiniz. Makyaj yapmadan önce eller yıkanmalı ve son kullanma tarihi geçmiş ürünler kullanmamalısınız. Göz makyajını temizlemeden uyumamalı ve belirli markaların makyaj ürünleri tercih edilmelidir. İki çeşit dumanlı göz makyajı çeşidi bulunmaktadır.

Dumanlı Göz Makyajı Uygulaması I

Dumanlı göz makyajı biraz dikkat edilmesi gereken bir makyaj türüdür. Malzemenin yeterli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ancak malzemenin fazla kullanılması da kötü bir görünüme neden olabilmektedir. Ayrıca fazla yapılan makyaj akabilir ve bozulabilir. Bu sebeple kullanmış olduğunuz makyaj malzemesinin miktarını iyi ayarlamanız önemlidir. Dumanlı göz makyajını yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta keskin bir hat oluşturmamaktır. Aksi halde dumanlı makyaj dışında başka bir göz makyajı uygulamış olursunuz. Bu sebeple dumanlı göz makyajı uygulamasında keskin eyelinerden, sert gölgeli geçişler ve takma kirpiklerden uzak durulmalıdır. Bütün koyu makyajlar dumanlı makyaj gibi anlamlandırılmaktadır. Ancak bu doğru bir algı değildir.  Gölgeli göz makyajında yapmanız gereken bir far fırçasıyla gölgelendirme yapmak. Alt kirpiklere ise hafif puslu bir görünüm verilerek yumuşak hatlara sahip bir dumanlı makyaj yapabilirsiniz. Bu makyajda önce gözaltlarınızı aydınlatmalısınız. Bunun için iyi bir aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Ardından göz pınarlarından göz kapaklarının ortasına kadar gri tonlarında far sürmelisiniz. Göz kapağınızın geri kalan kısmına ise füme veya siyah tonlarında far sürüp açıktan koyuya doğru far fırçasıyla yayarak bir gölge yaratmalısınız. Göz kapağının altlarına sürmüş olduğunuz farı dağıtmalı ve rimel uygulamasına geçerek dumanlı makyaj uygulayabilmeniz mümkündür.

Dumanlı Göz Makyajı Uygulaması II

Bu dumanlı göz makyajı daha profesyonel bir makyaj olarak karşımıza çıkmaktır. Pek çok kişinin “Bihter makyajı” diye tanımladığı bu makyaj ile gözlerinize gerçek bir buğu katabilir ve bakışlarınızda büyük değişiklikler yaratabilirsiniz. Dumanlı göz makyajı uygulamasında öncelikle primer sürerek gözler makyaja hazırlanmalıdır. Nötr renkteki bir farı göz kapağının tamamına uygulamalısınız. Üst kirpik diplerine göz kalemi çekilmesi gerekmektedir. Ancak bu göz kaleminin orta kısmının kalın tutulması püf noktalarından biridir. Aynı işlemi alt kirpikler içinde yapmak gerekir. Daha sonra çekilen kalemler aplikatör yardımıyla dağıtılarak puslu bir hava katılır. Göz kapaklarının dış bölgesine koyu bir far uygulanmalıdır. Far uygulaması bittikten sonra temiz bir fırça yardımıyla bu far uygulamasının dağıtılması önemlidir. Pırıltılı bir farla göz kapaklarının ortasına ve göz pınarlarına çok az sürüp dağıtın. Ardından iki kat maskara uygulayarak makyajı tamamlayabilirsiniz.

Farın Dozunu İyi Ayarlayın

Dumanlı göz makyajı yapmak o kadar zor bir işlem değildir. Sadece biraz beceri ve malzemeler yardımıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. Burada makyajda kullanılacak malzemelerin miktarı önemlidir. Ne çok az ne de çok fazla uygulanmamalıdır. Çünkü az miktarda uygulanan makyaj malzemeleri dumanlı göz makyajı için çok sade kalacaktır. Ancak çok fazla malzeme kullanımı ise hoş gözükmeyecek ve kısa sürede makyajınızın bozulmasına neden olacaktır.