Düğün Öncesi Problem Yaşamamak İçin Tavsiyeler

Published by: 0

Düğününüzü planlayın

O şahane teklifi aldınız ve ‘Evet’ dediniz. Şimdi sıra büyük gün için hazırlanma zamanı. En iyisi kendinize bir düğün plan çizelgesi hazırlamak ve mümkünse buna harfiyen uymak…

Düğüne bir yıl kala

Bütçenize karar verin
Gelinlik modellerini araştırın.
Düğün öncesi evlilik ile ilgili siteleri araştırarak bilgi toplayın. İnanın çok ihtiyacınız olacak.
Daha çok erken demeyin ve bir konuk listesi oluşturmaya başlayın.
Kendinize bir ajanda alın ve önemli tarih ve notları daima yazın.

Düğüne 6 ay kala

Gelinlik için sipariş verin ve provalara başlayın.
Davetiyelerinizi seçin.
Düğün için fotoğrafçınızı araştırmaya başlayın.
Şayet düğün öncesi balayına nereye gitmek istediğinize dair karar verdiyeseniz erken rezervasyon indirimlerinden faydalanabilirsiniz.
Düğüne 3 ay kala

Davetiyeleri göndermeye başlayın. Özellikle yaz düğünleri için davetliler tatil planlarını size göre ayarlayacaktır.

Düğüne 1 ay kala

Her şey için teyit almaya başlayın.

ve son bir hafta….

Artık çok az kaldı… Manikür / pedikür / spa…
Kendinizi şımartma zamanı…
Nişanlınız ile bir piknik kaçamağı
Bekarlığa veda partiniz

 

Düğün İçin Mekan Seçimi

Düğün tarihini belirlediniz. Şimdi sıra düğünü nerede yapacağınıza karar vermekte… Düğün için yer belirlenirken; hangi sezonda yapılacağı, nasıl bir konsept istediğiniz, ayrılan bütçe, ailelerin istekleri v.s. gibi birçok parametre göz önünde bulundurulmalıdır.

Bulunduğunuz şehrin özelliklerine göre teknede, tarihi bir mekanda, restoran, ormanlık alanda ya da kırda, otelde veya bir kulüpte düğün yapabilirsiniz. Seçeneklerinizin ne kadar fazla olduğunu unutmayıp, bütün bu yerleri araştırın ve kendinize bir liste çıkarın.

Öncelikle unutmayın, bir düğün için yılın sadece tek bir ayı idealdir diye bir şey yoktur. Evleneceğiniz kişi ile farklı bir mevsimde ya da dağ, deniz, plaj gibi farklı yerlerde düğün yapma kararı alabilir, bunu uygulamak için araştırma yapmaya girişebilirsiniz.

Düğün için mekan arayışına girdiğinizde öncelikle bütçe belirlenmelidir. Bu konuda karar verildikten sonra, düğün için özellikle yaz sezonunda yapacaksanız en az 6 ay önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Böylece çok isteyeceğiniz bir yeri kaçırma olasılığınız düşecektir. Bütçe ve seçilen mekan denk geldiğinde ise artık işin önemli bir kısmını halletmiş olmanın rahatlığıyla diğer hazırlıklarınıza yoğunlaşabilirsiniz.

Düğün günü sorun yaşamamak için

Düğün zamanı gelip çattığında ortaya çıkabilecek   herhangi bir olumsuzluğun önüne geçmek amacıyla güzel bir planlama yaparak bu gibi durumların önüne geçebilirsiniz. Örnek verecek olursak; gelin saçının veya makyajının kötü olmasından kaynaklı problemler olabilir. Bu gibi durumlarda sıkıntı yaşamamak için kuaförünüzü vs öncesinden belirleyiniz.
Peki saçlarımızın ya da yapılan makyajımızın kötü olmaması için ne gibi önlemler alınabilir?

Makyaj ve saç söz konusu olduğunda İyi planlama esastır. Öncelikle düğün gününden önce kuaförünüzle prova yapın. Nasıl bir saç, nasıl bir makyaj yapılacak, duvağınızı nasıl takacaksınız. Hatta prova sırasında en beğendiğiniz halinizin fotoğrafını çekin. Düğün günü bu fotoğraflar yardımıyla istediğiniz gibi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Düğün müziği

Düğün gününüz aynı zamanda hayatınızın en büyük partisi olacak. Stresli ve heyecanlı geçecek bu günü eğlence dolu bir şekilde kutlamak için müziğin değerini yadsımayın ve bu önemli ayrıntıyla ilgilenmeyi unutmayın.

Düğün müziklerini seçerken nelere dikkat etmeli?

Müzik, herkes için çalmalı

Bunu bir parti olarak düşünün ve misafirler için canlı, heyecan verici bir ortam hazırlayın. Güncel ve hareketli parçalar seçebilirsiniz.

Akustiğin önemini unutmayın

Akustik, mekanın yapısına göre her köşede farklı olacaktır. Eğer bir müzik grubuyla anlaştıysanız; düğün için seçilen mekanın akustik durumu ilgili geribildirim vermelerini isteyin. Mekanın müzisyenleri varsa, çalınacak parçalar ve istekleriniz üzerine konuşun.

Herkesi mutlu edemezsiniz!

Kısmi bir çalma listesi oluşturun ve düğün gününden en az 2-3 hafta önce dj veya grubun liderine verin. Düğün günü yakınınızdaki bir-iki kişi ve düğün planlayıcısı dışında kimseden gelen istekleri kabul etmemesini grubun lideri veya dj’e söyleyin. Böylece doğabilecek karmaşık bir trafiği engellemiş olursunuz.