Dövüş Kulübü – Fight Club Film Önerisi

Published by: 0

Dövüş Kulübü (Fight Club) 1999 yılına ait Almanya ve ABD ortak yapımı olan, efsaneler efsanesi bir filmdir. Bu öneriyi görünce filmi izleyenlerin ilk düşüncesi “bu filmi izlemeyen mi var sanki?” olacaktır. Ancak ben buna birçok yerde rastladım. Evet, bu filmi izlemeyenlerin sayısı halen oldukça fazla. Bu sebeple Dövüş Kulübü filmini acil olarak film önerileri arasına eklemeye karar verdim. Filme gelecek olursak.. Tam bir başyapıt. Hayatımızda sürekli yaşadığımız ve dile getiremediğimiz, söyleyemediğimiz şeyleri bu film anlatıyor. İzledikten sonra kendinizle ve çevrenizle ilgili birçok şeyin farkına varacaksınızdır. Filmde geçen her bir replik, hayatınızın bir köşesinde bulundurmaya değecek nitelikte. Filmi moraliniz bozukken, bir şeylere kızgınken veya bir şeylerin farkına varmışken izlerseniz, filmi anlamanız çok daha kolay olacaktır. Ama filmi normal bir kafayla izlerseniz, hayatınızı sorgulamanıza, bir şeylerin farkına varmanıza ve içinizde hayatınızda bir şeyleri değiştirme isteğinin uyanmasına sebep olabilir. Yani her halükarda Dövüş Kulübü filmi sizin için unutulmaz bir yapım olacaktır. Tabii dikkatli bir şekilde izlediğiniz takdirde bu geçerlidir…

Dövüş Kulübü Filminin Konusu:

Sıradan, sıkıcı ve yalnız bir yaşantısı olan Jack, klasik bir işte çalışıp, uyku problemi yaşayıp, bütün geceyi televizyon başında geçirir. Yaptığı bir seyahatten sonra evine gittiğinde, evinin yanmış olduğunu görür. Bu olayın karşısında Jack’in hayatı, tek tanıdıkları olan uçakta tanıştığı sabun üreticisi Tyler ve doktorunun tavsiyesi üzerine gittiği bir terapide tanıştığı Marla ile birlikte tamamen değişecektir.

Dövüş Kulübü Filminin Oyuncuları:

Konuda bahsi geçen Jack adlı karakteri canlandıran kişi Geçmişin Gölgesinde, Birdman, Sihirbaz gibi önemli yapımlarda yer alan Edward Narton canlandırıyor. Jack’in uçakta tanıştığı Tyler karakterini ise Fury, Soysuzlar Çetesi, Dünya Savaşı Z, Truva ve birçok önemli yapımda yer alan Brad Pitt canlandırıyor. Jack’in terapide tanıştığı Marla karakterini ise Harry Potter, Büyük Balık gibi filmlerde bulunan Helena Bonham Carter canlandırıyor.

Açıkçası filmin konusunu anlatırken oldukça zorlandım. Çünkü olabildiğince az ayrıntı vermeye çalıştım. Her şeyi izleyerek görmenizi istedim. Bu öneriyi yazmak yerine içimden direk “DÖVÜŞ KULÜBÜ ANLATILMAZ YAŞANIR” demek gelmişti ancak kendimi tuttum. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında en başlarda yer alan ve herbir repliği değerli olan Dövüş Kulübü (Fight Club) filmini izleyecek olan herkese iyi seyirler dilerim!