Domuz Gribi Nedir ? Nasıl Bulaşır ? Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

Published by: 0

Domuz Gribinden Korunma Yolları

Yılın soğuk mevsimlerinde karşımıza çıkan domuz gribi , insanların korkulu rüyası haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda domuz gribi vakaları oldukça fazlaydı. Günümüzde eskisi kadar domuz giribi haberleri duyamasakta zaman zaman domuz gribine yakalanan vatandaşlarla ilgili haberler yayınlanmaktadır.  Belirtileri sebebi ile normal gribe çok benzemesi sebebiyle, her ne kadar sonuçları çok ciddi olsa da gereken önem verilmemektedir.

Domuz gribinin belirtileri oldukça fazla durumda.

  • Baş ağrısı
  • Öksürük
  • Halsizlik
  • 38 derece üzerindeki Yüksek Ateş
  • Boğaz Ağrısı
  • Vücut Ağrısı

Yoğunlukla sonbahar ayının sonuna doğru ve kış aylarında etkisini gösteren domuz gribinin meydana çıkmasında artan nem, soğuk hava ve kalabalık ortamlar başlıca sebepleridir.

Nasıl Bulaşır ?

Hapşırma ve öksürme yaygın olarak bulaşmaktadır. Domuz gribi sanıldığı gibi domuz etinin yenmesi ile bulaşmamaktadır.

İlaç ile tedavisi mümkün mü?

Mümkündür ancak mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Domuz gribi ne kadar sürede bulaşır ?

Hastalığı yakalanan kişi, belirtilerin ortaya çıkmasından bir gün önce ve sonrasında yedi gün süreyle hastalığı diğer insanlara bulaştırabilmektedir.

Domuz gribi şüphesine karşı ne yapmalıyım?

Yukarıda yer alan belirtileri kendinizde hissederseniz hemen bir hekime başvurulmalıdır, çevreye bulaştırma ihtimaline karşı muhakkak çevredeki insanlardan uzak durulmalı ve hekim kontrolünde istirahat edilmelidir.

Domuz gribinin aşamaları nelerdir ?

Hastalık başlangıçta hafif belirtilerle kendini göstermekle, kademeli olarak ağırlaşır. Yeterli önlemler alınmaması halinde ölüm riskini artıran grip özellikle kalp hastalığı, akciğer ve böbrek hastalıkları ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara sahip kişiler tarafından özellikle dikkat edilmelidir.

Domuz gribine karşı nasıl korunabilirim ?

  • Domuz gribi hava yoluyla bulaştığı için özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunulması yakalanma riskini artırmaktadı Bunun için kalabalık ortamda bulunma mecburiyetinde kalan kişiler bulundukları ortamı mutlaka havalandırmaya gayret etmelidir.
  • Hapşırma ve öksürme nedeniyle virüsler, masa, koltuk gibi yüzeylere bulaşmış Virüslü yerlere temas edilmesi nedeniyle gribe yakalanma riski oluşmaktadır. Temas sonrası el kesinlikle ağız ve burun civarına sürülmemelidir. Bu riske karşı mutlaka el temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Domuz gribi riski taşıyan insanlardan uzak durulmalıdı Tokalaşılmamalıdır.
  • Ortak kullanım araçları mümkünse dezenfekte edilmelidir. ( Koltuk, mause, klavye, kapı kolu, kumanda vs… )

Domuz gribi ile soğuk algınlığı arasında ne gibi bir fark var ?

Domuz gribi soğuk algınlığının aksine daha hızlı gelişmekte ve yüksek ateşle birlikte ileri derecede eklem ve kas ağrıları gösterir.

Domuz gribinde acil olarak müdahale gerektiren belirtiler nelerdir ?

Yetişkin bireylerde uzun süreli kusma, bilinç bulanıklığı ve nefes almakta zorlanılması durumları ile çocuklarda yüksek ateşle birlikte döküntü, uyarılara karşı dikkat vermeme ve azalması, nefes almakta zorlanılması, yeme bozukluğu, huzursuz davranış hallerinde acil müdahale edilmesi gerekebilmektedir.