Doğumdan Önce Yapılacaklar Listesi

Published by: 0

Dokuz ay sabırla ve heyecanla beklediniz ve sayılı günler sonra bebeğinizi kucağınıza alacaksınız. Her şeyden önce sağlıklı olmasını dilemek en doğal düşünceniz. Ancak o dünyaya gelmeden sizindoğumdan önce yapılacaklar listesini kontrol etmeniz ve her türlü aksiliğe karşı hazırlıklı ve önleminizi almış olmanız gerekecek. İlk olarak yapmanız gereken şey, belirli bir gününüz yok ise yani doğumunuz sezaryen değilse hangi hastanede doğum yapacağınızı belirlemek ve oraya en rahat ulaşabileceğiniz yolları eşinizle beraber kontrol etmek olmalıdır. Daha sonra bebeğinize ve size doğuma giderken yanınıza almak üzere ayrı iki çanta hazırlamalısınız.

Hastane Çantasında Neler Olmalı?

Kendi çantanızda; Terlik, pijama, çorap, patik, havlu, büyük ped bulundurmanız yeterli olacaktır. Bebeğiniz ebat olarak ufak olmasına rağmen daha ilk günden kocaman çantası ile hayatınızı doldurmaya başladı bile. Bebeğinize ilk doğduğunda giydirilsin diye bebek hemşiresine teslim edeceğiniz ayrı bir kıyafet, çorap, iç zıbını ve tabiki bebek bezi. Daha sonrası ise bebek bezi, üç adet kıyafet, çoraplar, yelek, ince battaniye ve kalın battaniyenin içinde bulunduğu çantayı odanıza geçtiğinizde kullanacaksınız. Doğumdan önce yapılacaklar listesi son bir haftada hazırlayabileceğiniz bir listedir, panik yapmayın ve çabucak ayaklanıp evinize bebeğinizle beraber gitmeyi düşünün. Ve bolca emzirin.

Bebek Odası

Doğumdan önce yapılacaklar listesinin en güzel ve zevkli maddesi aslında bebek odasının hazırlanması. Bebeğinize zevkinize göre ama temiz ve güneş alan bir oda ayarlamanızı tavsiye ederiz. İlk patikleri, ilk oyuncakları, ilk beşiği özenle seçilmiş ve hazırlanmış olan bebeğiniz başlarda sadece uyumak, emmek ve geceleri ağlamak dışında bir şey yapmasa da zamanla gülmeyi öğrenecek ve size o gülümsemenin yanında her şey ne kadar anlamsız kalıyor öğretecek.  Her türlü eksiğinizi listenizi hazırlarsınız hiç korkmayın ve kendinizi sadece bebeğinizle buluşacağınız ana odaklayın.