Diyetlerimize Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?

Published by: 0

Öncelikle kilo problemi olanların geçmişine baktığımızda hep bir diyet geçmişi olduğunu görüyoruz. Öyle ya da böyle hayatının bir döneminde adına diyet demese de kendini kontrol etme çabaları oluyor. Aslında bu çok güzel bir şey , yani insanın kendini kontrol etme çabası..

Ya da hayatının bir döneminde ya profesyonel bir destek alarak yanı diyetisyen kontrolünde ya da kendi çabalarıyla bir diyet dönemine giriyor. Giriyor evet ama hiç bir zaman bu dönem uzun soluklu olmuyor …

Peki ama neden ? Kişi neden zayıflayamıyor? Hadi kendi çabasıyla zayıflayamadı diyelim peki diyetisyen kontrolünde neden zayıflayamıyor?

Dediğimiz gibi kilo problemimiz varsa diyette hayatımızın bir köşesinde bize bir çok kez göz kırpmıştır, kırpmıştır kırpmasına ama neden hep bizimle kalmamıştır ?

Gelin şimdi bu işi baştan bir ele alalım…

Aslında bu işin başlangıcı kalori yönetimine dayanıyor. Kısaca ne demek istiyorum bahsedeyim. Bir terazi düşünün. İki kefesi vardır demi. Bir kefesinde aldığınız günlük kaloriyi , diğer kefesine ise günlük harcadığınız kaloriyi koyun. Sizce hep dengede miydi?

Ya da şöyle söyleyelim. Yediğimiz o mükemmel akşam yemeklerini, iş yemeklerini, günlerimizdeki bol yağlı hamur işlerini yakmak için ne kadar yürüdük? Ne kadar koştuk? Özetle ne kadar hareket ettik?

Etmediniz…

Etmediğiniz için de alınan her bir kalori vücutta harcanacak yer bulamadığı için yağ olarak depolandı. İşte sorunun asıl temeli bu.

Peki bu kiloları vermek içi yapılan diyet dönemleri neden başarısız oldu?

Bunun sebebi ise öncelikli olarak alınan ve yakılan kalori dengesizliği. Birinci neden bu.

Yani günlük enerji alımını zayıflamaya yetecek kadar kısmamak…

İkinci neden ise dengesiz beslenme ve öğün sayısı…

Bu da en az birinci neden kadar çok önemlidir. Hedefe ulaşmak için dengeli beslenmenin rolü büyüktür. Genellikle yapılan hataların başında tamamen yağ kaynaklarını eti, tavuğu balığı ve ekmeği keserek sebze meyve tüketmek gelir. Bu çok yanlıştır. Çünkü tam tahıllı bir ekmek B vitaminlerinden zengindir. Yağ ise vücudumuz için gerekli olan ve yağda çözünen vitaminlerin A,D,E,K emilimi için önemlidir. Et, tavuk balık hem protein kaynağı hem de demir kaynağıdır. Demirden yoksun kalırsanız halsizlik ,bitkinlik, odaklanamama, çabuk yorulma gibi  sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tırnak kırılması, ağız içi yaralar görülebilir. Tırnakların çabuk kırılmasının en büyük sebebi vitamin ve mineral yoksunluğudur. Başta demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliğinden kaynaklanır.

Öğün sayısı?

Öğün sayısı da en az beslenme kadar performansınızı ve direncinizi etkiler.  Sık sık öğün atlamayla gelen uzun açlık dönemleri size gün içinde az sayıda öğün yemiş gibi görünecektir. Ama burda dikkate alınmayan nokta vücudumuzun işleyiş mekanizması. Aldığımız bir besinin ortalama iki saat kadar midede kaldığı ve sonrasında bağırsaklara geçtiğini düşürsek öğünü yaptıktan sonra ortalama en az 2 saat en fazla 4-6 saat gibi sürede kan şekerimiz düşecek ve açlık hissi oluşacaktır. Biz bunu dikkate alıp öğün yapmazsak bir sonraki öğünde kendimizi kontrol etmemiz güçleşecektir. Çünkü kan şekeri çok fazla düşmüş olacak ve vücudun besine ihtiyacı olacaktır. Ve sizin yapmaktan en çok korktuğunuz şey olan şeker ve şekerli besin tüketmeye vücut sizi itecektir. Artık kendinizi kontrol edemezsiniz ve aşırı şeker isteğiniz sizi şeker tüketimine bu da başladığınız noktaya, belki de daha da ilerisine çok kısa sürede dönmenize neden olacaktır

İşte bu kaş yaparken göz çıkarmak deyiminin vücut bulmuş halidir…

Şimdi gelelim diyetisyen kontrolünde neden zayıflayamıyoruz?

Buradaki sorun ise biz diyetisyenlerin size en uygun beslenme programını hazırladıktan sonra size bu eğitimi verirken burda yazılanların hepsini tüketeceksiniz dedikten sonra başlıyor. Çünkü siz daha fazla ve daha kısa sürede zayıflamak uğruna bizim sizlere verdiğimiz öğünleri ya hiç yapmıyor ve ya da eksik yapıyorsunuz.

Evet ilk bir kaç kontrol de gayet iyi kilo vermiş bir şekilde diyetisyeninizin yanına geliyorsunuz.

Diyetisyeniniz ısrarla size soruyor?

-Menünüzde olan yemeklerin ölçülerine ve zamanlarına dikkat ettiniz mi?

-Evet ettim hocam hem de ne yazdıysanız o kadar yedim…

Ve sonuç bir kaç ay sonra kilo verimi duruyor. Sebebini sorguladığımızda

-Hocam daha hızlı kilo verebilmek için yazdıklarınızın hepsini yemedim…

Bakınız biz diyetisyenler sizler için en size en uygun beslenme programını hazırlıyoruz. Siz siz olun daha fazla zayıflamak uğruna vücudunuzu kapatmayın.