Diş Fırçamak

Published by: 0

Öncelikle diş nedir ? Bundan bahsedelim. Diş, Latince’de dentis anlamına gelir. Uçlarından bir tanesi üst ve alt çene kemiğine gömülü olup diğer kısmı serbest olan kemik benzeri yapılardır. Çiğnemeye yardımcı olmasının yanı sıra seslerin kelimelere dönüşmesinede büyük rol oynar. Her insanda 32(otuz iki) adet diş bulunmaktadır.

Peki diş nasıl fırçalanmalıdır ? Dişler en az 120 saniye yani 2dk boyunca fırçalanmalıdır. Bunun en kolay yolu içinizde saymaktır. Böylelikle canınızda sıkılmamış olur. Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamak için kısa ve nazik hareketlerle diş fırçanızı kullanın. Dişlerinizin dolgu kısımlarını ve buna benzer restorasyon alanlarını fırçalamayıda ihmal etmeyin. Diş fırçanızı 45 derece açı ile tutarak fırçalayın. Fırçalama esnasında önce dişetlerinizden başlayın ve dişlerinize doğru inin. Bakterilerden uzak durmak ve rahat ferah bir nefese ulaşmak için dilinizi önden arkaya doğru fırçalayın.

Hangi diş macununu kullanmalıyım ? Kendinize en uygun diş macunu hangisiyse onu kullanmalısınız. Günümüzde dişeti iltihabı, tartar, çürük, lekeler ve diş hassasiyeti bakımından farklı diş macunları mevcuttur. Doktorunuza danışarak kendiniz için en uygun diş macununa ulaşabilirsiniz.

Hangi diş fırçasını kullanmalıyım ? Diş doktorları yumuşak kıllı fırçaları öneriyorlar. Fırçaların küçük olmalarıda sizin lehinize. Çünkü küçük diş fırçaları ağzın arka bölgelerine rahatlıkla ulaşarak dişlerin yemek kalıntıları ve bakterilerden arınmasını sağlıyor. Böylece ağzınızda bir rahatlık oluşuyor.

Diş fırçamı ne sıklıkla değiştirmeliyim ? Diş fırçanızı normal olarak üç ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Ağız hastalığına sahipseniz daha kısa bir süreye indirebilirsiniz.