Dekoratif Mutfaklar İçin En Uygun Olan Perde Modelleri

Mutfaklar özellikle bayanlar adına oldukça özel olan alanlardır. Bundan dolayı bayanlar mutfaklarını kendi istekleri doğrultusunda dekore ederler. Mutfaklar için kesin bir dekorasyon aşaması belirlemek mümkün değildir. Çünkü her bayanın tercihi birbirinden farklıdır. Mutfakların en büyük tamamlayıcısı birbirinden farklı renklere ve desenlere sahip olan mutfak perdesi modelleridir.

Renkli dekorasyondan hoşlanan bayanlar için tercih edilebilecek en uygun modeller renkli fonlar ile tamamlanan tül perdelerdir. Ancak mutfaklar çok fazla kokuya maruz kalan alanlar olduğundan dolayı tül perdelerin mutlaka yarım olarak kullanılması gerekir. Mutfak perdeleri çok fazla kirlenmeye müsait olduğundan dolayı, kullanılacak olan perdenin kumaşı kir tutmayacak yapıda olmalıdır. Mutfağın alanına göre tercih edilebilecek perde modellerine örnek olarak; küçük pencereler için şerit perde perdeler, daha geniş alanlar için stor ve zebra modeller, çok büyük alanlar için tül perdeler tercih edilebilir. Jalûzi perdeler, en kolay temizlenme özelliğine sahip olan perde modelleridir. Nemli bir bezle perdede oluşan kir kolaylıkla temizlenebilir. Mutfaklarda kullanımı adına en uygun olan perdelerden bir diğeri de kendi kendini temizleyen stor perde modelleridir. Güneş ışığından faydalanarak kendini temizleme özelliği bulunan stor perdeler mutfaklarda rahatlıkla kullanılabilir.

Mutfak için perde alınırken temizlik dışında dikkat edilmesi gereken en önemli bir diğer konu ise perdenin gün ışığını mutfağa fazlasıyla yansıtmasıdır. Mutfakların aydınlık olması önemlidir. Bundan dolayı, aydınlık ve ferah mutfaklara sahip olmak isteyen bayanlar tercihlerini, yarım tül perdelerden, güneşlik kullanılmasına gerek kalmadan gün ışığına denetleme özelliği bulunan zebra perdelerden veya farklı kontrol mekanizmaları bulunan stor perdelerden yana yapabilirler. Renkli bir dekorasyon için ise son dönemlerin gözdesi olan çiçek desenli fon perdeler tercih edilebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*