Çok Etkili Tedavi Yöntemi – Elektroforez

Published by: 0

Ne yazık ki, şu anda fizik tedavi yöntemleri gibi unutulan ve nadiren kullanılan bir yöntemdir. Fakat bu çok yanlış bir durumdur. Fizik tedavi yöntemleri çok etkili ve sınanmış tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler, insan vücuduna olumsuz yönden hiçbir zararı olmadığı saptanmıştır. Dolayısıyla fizik tedavi yöntemleri hatta hamile kadınlarda ve yeni doğan çocukların tedavisinde de kullanılır.

Fizik tedavi yöntemlerinden biri de elektroforezdir. Bu en denenmiş ve öğrenilmiş fizyoterapi yöntemlerinden biridir.

Elektroforez, terimi iki bölümden oluşur. Birincisi elektro yani elektrik akım, diğeri ise forez yani Yunan dilinde taşınma ve aktarma anlamlarına gelmektedir.

Elektroforez işlemi sırasında iyonlar (elektrik yükü olan atomlar) elektrikli alanda hareket eder. Farklı kimyasal maddeler (ilaçlar) suda iyonlara parçalanır ve bu iyonlar elektrik akımı etkisiyle hareket ederek insanın derisinden organizmanın içine geçer, daha sonra ise kana ve lenflere savrularak organizmanın çeşitli alanlarına geçerek vücuda şifa verir.

Elektroforez işlemi 10 dakikadan 30 dakikaya kadar sürer ve tedavi 10-20 seans düzenlenebilir. Seanslar her gün ve ya iki güne bir yapılır. Tedavi süresi bittikten 2-3 ay (bundan çabuk yok) sonra tedaviyi tekrar gerekli olabilir. Elektroforez kasları gevşetir, çeşitli organ ve dokuların beslenmesini artırır ve

İlaç hazırlıkları elektroforez yoluyla vücuda aktarılmasının çeşitli avantajları vardır: İlaç vücuda daha uzun sürede etki eder ve daha geç organizmadan çıkarılır, ilaç  gereken alana teslim edilir, birlikte riski azdır, prosedür tam ağrısızdır, derinin bütünlüğü bozulmaz vb.

Elektroforez sırasında kullanılan ilaçların dozları çok küçüktür. Fakat bu etkili tedavi için yeterlidir. Eğer ilaç bu dozda oral (ağızdan), damar yoluyla ve ya kas yoluyla vücuda sokulursa, bu ilaç gerekli tedavi edici etkiyi vermez. Elektrik akım ilacın aktivitesini artırır ve dolayısıyla ilaç etkin tedavi için daha az dozlarda kullanılabilir.

Elektroforez hem tedavi edici, hem de koruyucu bir araç olarak kullanılır.

Elektroforez bu gibi hastalıklar sırasında yaygın olarak kullanılmaktadır:

– Kalp-damar sistemi hastalıkları,

– Hipertansiyon,

– Cerrahi operasyonlardan, travmalardan, iltihaplar sonra oluşmuş yaraların, tedavisinde,

– Yanıkların tedavisinde,

– Eklemler ve kemikler patolojileri zamanı

– Kadın cinsiyet sistemi iltihapları ve hastalıkları sırasında

– Prostat rahatsızlığı tedavisinde

– Kronik bronşitin tedavisinde,

– Sinir sistemi patolojileri tedavisinde

– Kasların gerilmesi ve zedelenmesi, ödemler, ağrı sendromu,

– Ağız boşluğu ve dişlerin iltihapları vb.

 

Elektroforez genellikle çeşitli hastalıkların kompleks tedavisinde (diğer tedavi ile birlikte) kullanılır ve iyileşmeyi hızlandırır. Korumak amacıyla kullanıldığında, elektroforez bağımsız şekilde kullanılabilir. Elektroforez çocuklarda ve büyüklerde kronik tonsillit kronik bronşit vb. hastalıklardan korunmada en etkili araçlardan biri olarak kabul edilir.