Çocuklarda Obezite

Published by: 0

Çocukluk çağı obezitesi “21. yüzyılın en ciddi halk sağlığı sorunlarından biri” olarak anılmaktadır. Çocukluk çağı obezitesi; çocukları ve ergenleri etkileyen ciddi bir tıbbi durumdur. Günümüzde birçok çocuk yaşına göre normal kilosunun üzerindedir.

Obezite; bir çocuğun vücut kalp ve akciğerler, kaslar ve kemikler, böbrekler ve sindirim sistemi, kan şekeri ve kontrol hormonlarına zarar verebilir. Aynı zamanda, ergenlik döneminde ağır şekilde sosyal ve duygusal bir depresyona sürükleyebilir. Ne kötü ki; aşırı kilolu ve obez çocukların oranı kilolu yetişkinlere oranla daha yüksektir. Bu durum, ilerleyen yaşlarda obez çocukların bazı hastalıklara yakalanma ve sakatlık riskini arttırır.

Çocuklarda obezite genelde şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarının çocukluk yaşta başlamasına neden olur. Benlik saygısının çocukta azalmasına sebebiyet verebilir.

Çocukluk çağı obezitesini azaltmak için en iyi stratejilerden biri, tüm ailenin beslenme ve egzersiz alışkanlıkları geliştirmesidir. Çocuklarda obeziteyi önlemek için çocuğunuzun sağlığını korumaya yardımcı olun ve küçük yaşlarda sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırın. Aynı zamanda, çocuğun sürekli hareketsiz olması da obeziteye davetiye çıkarabilir. Örneğin; günümüzde çocukların vakitlerinin büyük kısmını parkta arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine internet karşısında ve televizyon karşısında geçirmeleri, çocukların hareketsizlikten aşırı kilo almasına sebebiyet vermektedir. Yine, ebeveynlerin yoğun yaşamından dolayı çocuklarına ev yemeği yapmak ve sağlıklı gıdalar ile beslemek yerine hazır gıda, abur cubur ve fast food ile beslenme alışkanlığı da kazandırmaları, çocuklarda obezitenin bir başka nedenidir.