Çocuklarda Kusma ve İshal

Published by: 0

Çocuklarda kusma ve mide bulantısı, sık görülen bir sağlık sorunudur. 3 yaş ve daha erken yaşa sahip çocuklarda kusma ve ishal gibi sağlık sorunları meydana geldiği zaman, genelde ciddi bir sorundan kaynaklanmamaktadır. Yine de çocuğunuzu doktora götürmenizde fayda vardır.

Çocuklarda kusma en yaygın olarak viral bir hastalık ve mide (gastroenterit) sorunları ile bağlantılı olarak meydana gelir. Aynı zamanda ishal, ateş, mide krampları, gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Çocuklarda ishal genellikle birkaç günden daha fazla sürebilmektedir.

Rotavirüs genelde, şiddetli kusma ve ishale neden olabilen bir virüstür. Rotavirüs aşısı bu hastalığa karşı korunmaya yarar. Kusma; pnömoni veya idrar yolu enfeksiyonu gibi, vücudun başka bir yerinde bir enfeksiyona neden olabilir. Nadir durumlarda, kusma beyin ve omurilik sıvısı gibi çevreleyen (beyin omurilik sıvısı) dokular, sindirim sistemi, menenjit gibi ciddi durumlarda kusma ve ishal sorunları belirti olarak baş gösterebilir. Çocuklarda kusmanın bir diğer asıl sebebi ise, gıda zehirlenmesidir. Birkaç günden fazla buzdolabında duran yemekler ve diğer sebepler, gıda zehirlenmesine neden olur. Ardından ateşlenme, kusma ve ishal sorunları ortaya çıkar.

Bebeklerde kusma, tükürme ile karıştırılmamalıdır. Kusma daha güçlü ve tekrarlanan bir durumdur. Tükürme ise genelde hiçbir neden olmadan meydana gelir. Fazla beslenmesi de bu durumu ortaya çıkarır.

Çocuğunuzda kusma ve ishal problemi varsa, kullandığı havlu ve diğer eşyaları ayırmanız, diğer aile bireylerine de bulaşmasını önleyecektir.