Çocuk Odası Perdeleri

Published by: 0

Çocuk Odası Perde Modelleri
Çocukların sağlıklı gelişimi adına yaşadıkları alanlar oldukça önemlidir. Bir çocuk kendisini odasına ne kadar ait hissederse oynadığı oyundan o kadar verim alır. Çocukların psikolojileri farklı durumlara göre değişkenlik gösterebilir. Ancak eğer şartlar el veriyorsa her çocuğun tek başına veya ebeveynleri ile kaliteli zaman geçirebileceği bir odası mutlaka olmalıdır.
Çocuk odası için dekorasyon düzenlemesi yaparken öncelik çocuğun cinsiyetine verilir. Kız çocukları için daha çok pembe renkler seçilirken, erkek çocukları için mavi renkler seçilmektedir. Daha sonra dikkat edilecek nokta çocuğun yaş dönemidir. Çocuk kendi karar verebilecek yaşta ise mutlaka onun da fikri alınarak dekorasyon aşamalarına karar verilemelidir. Oda oluşturulurken seçilecek olan yatağın konforlu olması, halının anti bakteriyel ve anti alerjik olması, mobilya gruplarında kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve kanserojen madde içermemesi, aydınlatıcıların rahatsız edici boyutta ışık yaymaması gibi birçok farklı noktaya dikkat edilmelidir. Ürünlerin güzel olmasının yanı sıra özellikle sağlıklı olması çocukların sağlığı açısından çok önemlidir. Bu gibi nedenlerden dolayı çocuk odasında yer alan ürünlerin hepsinin kalite standartlarında ve sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir.
Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Öncelikle çocuk odasında çok fazla ve gereksiz eşya bulunması çocukların oyun alanını kısıtlayacağından dolayı asla tercih edilmemelidir. Çocukların evde vakit geçirdikleri mekanların dekorasyonu çok önemlidir. Onların mutlaka kendilerine ait bir odaları olması gerekir. Böylelikle kişiliklerinin gelişimine de katkı sağlanmış olur. Çocuk odası dekorasyonunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun ihtiyaçlarının en üst seviyede karşılanabilmesidir.
Çocuğun sağlıklı bir uyku uyuyabilmesi için yatak seçimi çok önemlidir. Eğer çocuk odasında birden fazla çocuk kalacaksa ve yer darsa, dekorasyonunuzda ranzaya yer verebilirsiniz. Ayrıca çocukların çalışmalarından verim alabilmeleri için mutlaka odalarında çalışma masası olması gerekir. Bu masalar odanın ışık alan yerine konmalıdır. Çünkü çocuk çalışırken mutlaka kendini rahat hissetmeli ve aydınlık bir ortamda ders çalışmalıdır. Çocukların derslerden arta kalan zamanlarda en sevdikleri etkinlik şüphesiz oyun oynamaktır. Çocukların gelişiminde oyunun yeri çok önemlidir. Çocuk odası, mutlaka çocuğun oyun ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde düzenlenmelidir. Odada oyuncakların konacağı ayrı bir dolap bulundurulabilir. Eğer odanın genişliği müsaitse oda içerisinde belli bir alan oyun alanı olarak ayrılabilir. Dekorasyonun çocuk için hoş görünmesini istiyorsanız bol miktarda oyuncağa yer ayırabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği çizgi film karakterlerinden esinlenerek ona bir oyun ortamı hazırlayabilirsiniz. Böylelikle çocuk ödevlerini yaptıktan sonra büyük bir keyifle odasında oyunlarını oynayabilecektir.
Çocuklar çok hızlı büyüyüp geliştikleri için onlara sık sık kıyafet alınması gerekir. Bu durumda odada çocuğun kıyafetleri için de mutlaka bir dolap bulundurulmalıdır. Bu dolabın rengi ve deseni tamamen çocuğunuzun zevklerine göre seçilmelidir. Düzenli bir dolaba sahip olması için bölme sayısı fazla olan mobilyalardan yana tercihte bulunmalısınız.
Çocuk Odası Dekorasyonunun En Önemli Parçası; PERDELER
Çocuk odasının bütünlüğünü sağlayabilmek için en önemli etken elbette ki perdelerdir. Odada bulunan eşyalar ile uyum içerisinde olan bir perde odanın kusursuz bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur. Çocuk odası için seçilebilecek perde modellerine örnek olarak, pembe veya mavi renklerde olan tül perdeler, üzerinde çizgi film karakterlerinin yer aldığı baskılı zebra perdeler, farklı desen ve renklerde olan stor perdeler verilebilir. Özellikle son zamanlarda çocukların en sevdiği çizgi film kahramanlarının yer aldığı baskılı zebra perdeler hem kullanım kolaylığı hem de görüntüsünden dolayı çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Çocuğunuz için kusursuz dekorasyona sahip olan bir oda oluşturmak ve en doğru perde seçimi yaparak bu dekorasyonu tamamlamak istiyorsanız sayfamızda yer alan çocuk odası perde modellerini inceleyebilirsiniz.