Çocuk Odası İçin Perde Modelleri

Çocuk Odaları İçin Perde Tercihi
Çocukların sağlıklı gelişimi adına gördükleri eğitim kadar yaşadıkları alanlar da oldukça önemlidir. Bundan dolayı çocukların günün büyük bir bölümünü geçirdikleri, uyudukları ve oyun oynadıkları alan olan odalarının doğru bir şekilde dekore edilmesi gerekir. Çocuk odası dekorasyonu yapılırken öncelikle önem verilmesi gereken şeylerden biri kullanılacak olan ürünlerin çocuğun sağlığını tehdit etmeyecek kalitede olmasıdır.

Sağlıksız ürünler kimyasal içerdiğinden dolayı çocuğun birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bundan dolayı özellikle ahşap veya plastik mobilyalarda kullanılan boyaların kimyasal olmamasına dikkat edilmelidir. Mobilya grubundan sonra dekorasyon açısından önemli olan ürünler de halı ve perdelerdir. Halı ve perde bir odanın bütünlüğünü sağlar. Anneler ve babalar çocuk odaları için halı ve perdenin bir örnek olmasını tercih ederler. Çocuk odasında kullanılacak olan halının anti- bakteriyel ve anti-alerjik olması önemlidir. Tercih edilecek olan perdenin ise mutlaka odanın bütünlüğünü sağlaması gerekir. Çocuk odası perde modellerine örnek olarak;  kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi tonlarda olan zebra, tül veya stor modeller, barbie, örümcek adam, minnie mouse gibi çocukların sevdikleri çizgi film kahramanlarının yer aldığı dijital baskılı zebra perdeler ve çocuk odası ile uyumlu formda olan farklı desenlere sahip olan perde modelleri verilebilir. Perde tercihi yapılırken mutlaka odanın alanı göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer çocuk kendi tercihlerini belirtebilecek yaşta ise dekorasyon adına mutlaka çocuğun fikri alınmalıdır. Birbiri ile uyumlu ürünler ile çocuklar için kusursuz bir oda dekore edilebilir. Çocuklar odalarında mutlu olduğu takdirde sağlıklı bir uyku uyuyabilir ve odasında severek oyun oynayabilir. Odada yer alan eşyalar çok fazla olmamalı ve çocuğa mutlaka yeterli düzeyde oyun alanı bırakılmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*