Çocuk Odalarına Farklı Perde Seçenekleriyle Renk Katın

Her mekanda olduğu gibi çocuk odalarında da perdeler dekorasyonun önemli bir kurtarıcısıdır. Mekanlara özgünlüğü, ferahlığı, temizliği kazandıracak olan dekorasyon malzemesi perdelerdir. Duvarın rengine ya da odada bulunan mobilyaların rengine göre perdeler belirlenebilir. Çocuk odasına yapılacağını düşünülerek perde seçimlerinde daha dikkatli olunmalıdır.

Öncelikle çocuk odalarına yapılan perdelerde boncuk tarzı küçük parçalar içeren perdelerin olmaması önem arz eden bir konudur. Önem arz eden diğer bir konu ise odayı ferah tutacak, odayı karartmayacak bir perde kullanılmalıdır. Bu konuda diğer önemli bir husus ise çocuk odalarında kat kat perdelerin kullanılmamasıdır. Bu perdeler camla ve dışarıyla daha çok temas ettiği için toz tutma kapasiteleri yüksektir ve odanın içerisine yüksek oranda toz doldurabilme durumundadır. Bu tarz konulara çocuk odası perde modelleri seçerken dikkat etmek önemlidir.

Kızlar için seçenekler

Kız çocuk odalarında birbirinden farklı renk ve desenlerde perde bulmak kolaydır. Bunun öncesinde perdenin modeline karar verilmelidir. Mekanizmalı perde mi yoksa pileli perde mi kullanılacağı seçildikten sonra renk seçime başlanabilir. Mobilyalar beyazsa odaya perdenin renk katması güzel bir detay olacaktır. Şayet odada bir desen kullanıldıysa ya da duvarlarda perdenin düz renk ve desen kullanılması gözü yormayacaktır. Mekanizmalı perde kullanmak temizlik ve kullanım açısından daha kolay olacaktır. Zaten günümüzde çocuk odaları da dahil bir çok mekanda mekanizmalı perdeler kullanılmaktadır. Kız çocuk odalarında perde deseni olarak kelebekler, çiçekler, çizgi film kahramanları fazlasıyla kullanılmaktadır. Bu eğer çocuğun yaşı büyükse kendisinin de rahatlıkla karar vereceği bir konu olacaktır.

Erkekler için seçenekler

Perde erkek çocuğu odasına düşünülüyorsa kız çocuk odası perde modellerine oranla biraz daha kısıtlı seçenekler bulunmaktadır. Erkek çocuk odası perde modelleri olarak genellikle arabalar ya da hayvanlar kullanılır. Tabii bunun yanında hem kız çocukları hem de erkek çocukları odasına unisex perde modelleri kullanılabilir. Bunlar puantiye desenleri, çizgili desenler ya da geometrik desenler olabilir. Bu noktada odası yapılacak olan çocuk büyükse onun tercihleri odanın dekorasyonunu şekillendirmektedir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta odada karışık bir görüntü yaratmadan sadeliği korumaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*