Cilt Kanseri Türleri ve Benler Üzerindeki Etkisi

Cilt Kanseri

Cilt kanserleri gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada beyaz tenli insanlarda en fazla ortaya çıkan kanser çeşidi olması nedeniyle insanların sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Üzücü olan bir diğer nokta ise dünya ile paralel olarak ülkemizde de görülme sıklığı her geçen gün artmakta, görülme yaşıda giderek düşmektedir. Eskiden daha çok açık arazide çalışmış ileri yaştaki insanların hastalıyken, günümüzde sıkça modern genç-orta yaş şehir insanında da görülmektedir. Güneşin faydaları ve bronzlaşmanın zevki kadar, güneşin zararları konusunda insanları bilinçlenebilirsek bu önlenebilir bir sorundur. Solaryum cihazlarının olumsuz etkileride günümüzde net olarak ortaya konulmuştur. Özellikle açık renkli kişiler daha büyük risk altındadırlar.

CİLT KANSERİ KİMLERDE OLUŞUR?

Ülkemizin güneşli ayları bol, sıcak bir ülke olduğu düşünüldüğünde bizler için önemi bir kat artmaktadır. En önemli etkenin güneş ışınları olması sebebiyle, cilt kanserleri en sık yüz, el gibi açıkta kalan  vücut bölgelerinde gelişmektedir. Baş-boyun bölgesinde ise özellikle burun, elmacık kemikleri üzeri, kulak ve alt dudak gibi daha fazla ışına maruz kalan çıkıntılı alanlarda görülmektedir. Özellikle risk altındaki grup ise; bronzlaşma çılgınlığına kapılan insanlar ile, açık arazide çalışan çiftçi-balıkçı gibi mesleki maruziyete kalan insanlardır.

CİLT KANSERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir diğer önemli hususta ülkemizde genç-orta yaş gurupta görülen cilt kanseri sayısı çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı ister doğuştan var olsun isterse sonradan oluşmuş olsun, bu kanser öncüsü benler ve ben dışı cilt lezyonlarının tesbiti ve daha bu aşamada çıkarılarak riskin bertaraf edilmesi çok önemlidir. Vücudumuzdaki bir benin renginin veya biçiminin değişmesi, çevresiyle ilişkisnin değişmesi, düzensizleşmesi, yavrulaması, damarlanması, kanaması, boyutunun değişmesi veya üzerinde ikincil bir lezyonun oluşması ise bizler için artık alarm olmalı; bir kanser dönüşümünün gerçekleştiğini akla getirmelidir. Bu nedenle bizler kanser öncüsü lezyonlarının bu aşamadan önce tesbitinin daha önemi olduğunu; tesbit edildiğinde ise takibi yerine, alınarak riskin bertaraf edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu aşamada bu hastaları ilk gören pratisyen hekimlere ve dermatolog meslektaşlarımıza yönlendirici olarak büyük görev düşmektedir. Kanser olmaktan korkmamak ama geç kalmaktan korkmak gerekir. Cilt kanserlerinde çok geç kalınmadığı sürece tedavide başarı oranı çok yüksektir.

BENLER VE CİLT KANSERİ İLE İLGİSİ

Cilt kanserlerinin birkısmı benlerden ve diğer öncü cilt lezyonlarından gelişir. Bunun yanında bu bir zorunluluk olmayıp her üç cilt kanseri tipide sağlıklı gözüken bir cilt bölgesinde, öncesinde herhangi bir ben yada başka bir cilt lezyonu olmaksızın direk olarak cilt kanseri olarak da başlayabilir. Özellikle malign melanomların ve squamous hücreli cilt kanserlerinin birtakım öncü lezyonlar zemininde gelişmesi ise sıkça görülür ve bunların daha bu seviyede saptanıp, tedavileri gereklidir.

 BENLER İLE İLGİLİ HURAFELER

BENE BIÇAK DEĞDİRİLMEZ Mİ?  Vücudun hiçbir alanında böyle bir onkolojik dönüşüm mekanızması yoktur ve unutulmamalı ki bu sadece bizim coğrafyamıza ait bir hurafedir. Halk tabiri ile bıçak değince ortaya çıkan, oluşumu veya üremesi hızlanan herhangi bir kanser türü yoktur. Bu tür düşünceler var olabilen kanser öncüsü lezyonların tedavilerinde gecikmeye, hatta kanser vakalarında çok önemli olan erken teşhis ve ivedilikle tedaviye başlanması gerekliliğine zarar vermektedir. Bilimsel olarak çok net olan ise hem kansere dönüşmüş olanının hemde öncü lezyonun tedavisi onun çıkarılmasıdır.

DOĞUŞTAN GELEN BENLER Mİ MASUMDUR YOKSA SONRADAN OLUŞANLAR MI?

Bir başka gurup hurafe ise ‘doğuştan olan benlerin masum olduğu’; bir başkası ise bunun tam tersi olan ‘sonradan ortaya çıkanların masum olduğudur’. Bilimsel gerçek ise bu tarz genellemelerin yanlış olduğudur. Örneğin doğuştan var olan bazı küçük benler masum olabildiği gibi, konjenital dev kıllı nevüslerde(doğuştan var olan üzeri kıllı büyük benler)  kanserleşme oranı %8-20 arasındadır. Yine sonradan oluşan bazı benler masum olabildiği gibi; ülkemizde 50 yaş üstü insanlarımızın baş-boyun bölgelerinde bir tarama yapıldığı zaman kanser öncüsü benleri ve diğer kanser öncüsü cilt lezyonlarını yüksek oranda görmekteyiz.

BEN  TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tüm cilt kanserlerinde erken tanı tedavideki ilk adım ve tedavinin başarısındaki en önemli faktördür. Özelliklede malign melanom tipinde erken teşhis çok daha önem arz etmektedir. Benler ve cilt kanseri öncüsü olabilen diğer cilt lezyonlarının tedavisinin önemi buradan gelmektedir.  Bir cilt kanserinden şüpheleniyorsak biyopsi şekli ‘eksizyonel biyopsi’ dediğimiz, lezyonun bir kısmının değil tamamının çıkarılması şeklinde olmalıdır. Eksizyonel biyopsi hasta açısından çok basit bir işlemdir. İnce bir iğne aracılığıyla lokal anestezik madde cildin alt kısmına verilmesinin ardından tamamiyle ağrı ve acı olmadan  çıkarılmakta ve ardından dikilmektedir. Bu süreç dakikalar süren bir işlemdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir