Cilt Kanseri Melanom Nedenleri

Published by: 0

Benlerin cilt kanserine etkisi

Bir korelasyon vardır. Her ben kanser olacak anlamına gelmez. Ama aralarında bir bağlantı vardır. Kanser doğuştan olan bir benin üzerinde gelişebilir. Ya da çocukluk döneminde, orta yaşta çıkan bir ben zaman içinde kansere dönebilir. Kanser hücresi ilk kez bir ben şeklinde ortaya çıkabilir. Yeni çıkan bir bene dikkat edilmesi gerekir. Hızlı büyüyüp büyümediğine, renklerinin değişip değişmediğine, 6 milimetreyi geçip geçmediğine bakılmalıdır. Bir takım bulgular vardır. Bunların takip edilmesi lazımdır. Melanom denilen cilt kanser tipi benden farklı bir şekilde görülmez. Diğerleri yaralar şeklinde, kabuklanmalar, kabarıklıklar şeklinde görülebilir ama özellikle melanomdan bahsedilecek olunursa ben şeklinde görülür. Benlerin rengi koyuysa, yani siyaha yakın koyu kahverengi renkler korkutan şeylerdir. içinde çok renk bulundurması, kırmızımsı, grimsi alanlar bulundurması, beyazımsı anlalar bulundurması, üstlerinde yaramsı kabuğun olması, şişmesi, 6 milimin üzerine çıkması, asimetri önemlidir. Bir yanı ile diğer yanının birbirinden farklı olması, yuvarlak bir ben bir tarafından çıkıntı veriyorsa bu bir kanser belirtisi olabilir ama bunu hekim değerlendirir. Her asimetrik olmayan ben böyle olacak anlamına gelmez.

Dövmenin cilt kanserine etkisi

Dövmeler ile direk cilt kanserinin bir ilişkisi yoktur. Zaman içinde dövme alışkanlığı arttı. Genel olarak dövmenin sağlıklı koşullarda yapılması gerekir. Çünkü hepatitten AIDS’ e kadar birçok hastalık dövme yapımı işlemi sırasında geçirilebilir. Türkiye’de de bu konuda yasalar çok net değildir. Bu yüzden güvenilir bir yerde dövme yapılması gerekir.

Solaryumun cilt kanserine etkisi

Sağlık bakanlığı solaryum merkezlerinde, solaryum cilt kanseri yapabilir, sağlığa zararlıdır, şeklinde bir uyarı koymuştur. 18 yaşının altında bazı ülkelerde solaryum yasaktır. Sigara gibidir. Sigaraların üzerinde sigara öldürür yazıyorsa solaryum içinde öldürebilir tanımlaması yanlış değildir. Cilt kanseri akciğer kanserinde daha çok hızlı yayılan bir kanserdir. Güneş ve solaryum bu yüzden çok önemlidir.

Beyaz tenli olmanın cilt kanserine etkisi

Cilt kanserinde ten renginin önemli olduuğu yadsınamaz bir durumdur. Özellikle iki tip cilt kanseri bunlar daha hafif cilt kanserlerinde açık ten daha önemlidir. Üçüncü bir tip olan ben kanseri yani melanomda da güneş faktörü devreye girmektedir. Böyle durumlarda ten renginin açık renkte olması oldukça önem arz etmektedir.  Esmerlerde daha az görülür. Ama esmer bir kişide melanom denilen en riskli kanser görülmeyecek diye bir kural yoktur. Güneşin görmediği yerlerde bile melanom görülür. Melanom kanserinde en çok korkulan malimelanom denilen kanser tipidir. Bu bir ben şeklinde ortaya çıkar. Tenin açık olması korunma faktörünün daha çok olmasını gerektirir. Ama herkesin güneşten korunması gerekir. Kişi esmerim diye kendini güvence altında hissetmemelidirler. Açık tenliler güneş yanığına daha çok eğilimlidirler.