Cilt Bakımında Yapılan Doğrular ve Yanlışlar

Published by: 0

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Vücudumuzda yer alan en büyük organlardan birisi de cilttir ve özellikle de kadınlar son derece cilt bakımı ile ilgilidir.
Cilt bakımı konusunda kadınların çoğu. mantıklı fikirler öne sürse de uygulama söz konusu olunca yapılan söylenenden farklı olabiliyor.

Suyla yüzümü yıkıyorum ve bu nedenle de toniğe ihtiyaç duymuyorum. Suyla yüzünüzü yıkamakta hiçbir sıkıntı yok. Hatta yüzünüzü sütle temizledikten sonra da, suyla yıkamanızda bir sakınca yok. Tek sorun cildinizin yaklaşık olarak 5.5 seviyesinde pH değerine sahip olmasıdır. Bu oran suda 9.5’e kadar; oturduğunuz bölge ve kullandığınız suyun sertliğine göre çıkabiliyor.

Cildinizin asit seviyesini ise tonik, dengeliyor ve siz de su kullanarak bu dengeyi bozuyorsunuz. Kendinize uygun olanı dikkatle inceleyip, piyasa da yer alan birçok ürün arasından seçebilirsiniz.

Gündüz kremimden daha yoğun bir gece kremi kullanmalıyım. Bu tercih, kişisel bir tercihtir. Bazı kadınlar günlük olarak kullandıkları için, gece kullandıkları ürünün daha yoğun olmasını ister. Aslında daha yoğun bir kreme ihtiyaç yoktur. Sıkılaştırıcı ya da yaşlanmayı geciktirici ürünler gibi gündüz kreminden farklı özelliğe sahip olanları seçebilirsiniz. Fakat bunları da hafif tercih ederek, yastığınızın yüzünüzde bir kalıt bırakmasını engelleyebilirsiniz.

Gece ve gündüz kremlerim farklı olmalıdır. Kesinlikle bu bir yanlış bilgidir. Yüzünüzde herhangi bir cilt sorunu bulunmadığı takdirde, sizin tek yapmanız gereken cilt bakımıdır. Günde iki kez kullandığınız ürünleri uygulayabilirsiniz. İçeriğinde SPF bulunan ürünleri de bazıları kullanmak istemez. Ancak kullanmanızda bir problem yoktur. Bir başka seçenek de içeriğinde SPF bulunmayan bir nemlendirici kullanmak ve güneşten gündüz saatlerinde koruyan bir ürünü de bunu üzerine sürmektir. Ancak amacınız az ürünle çok iş başarmaksa ikinci seçenek size pek yardımcı olmayacaktır.

Cildime eğer gece bir şey sürmezsem cildim nefes alabilir. Gece kremi kullanmakla ilgili bir rivayete, işte bu düşünce dayanır. Cildinizi temizledikten sonra, başka bir ürün sürmezseniz, cildiniz kendi dengesini korur düşüncesi bazı uzmanlara aittir. Bu durumda kendinizi nasıl hissettiğiniz önemlidir. Eğer siz cilt temizliğinden sonra bir şey sürme ihtiyacı hissediyorsanız sürün. Yoksa sürmeseniz de sıkıntı olmayacaktır. Sadece unutmamanız gereken cildin, gece kendini yenilediğidir. Bu nedenle bu zamandan faydalanmak iyi olacaktır.