Çatlak Topuk Bakımı

Published by: 0

Çatlak topuk derisi uzun süre ayakta durma, rahatsız edici ayakkabı kullanma ve sedef hastalığına bağlı olarak gelişebilir.Topuk bölgesindeki derinin kalınlaşmasıyla birlikte o bölgenin kalnaması azalır.Buna bağlı olarak elastikiyetini kaybeden doku ölmeye başlar.Ölü doku birikiminin yenilenememesi sonucu çatlamalar meydana gelir.Bunu önlemek için de bu ölü dokunun kaldırılması temel bakım yöntemidir.

Topuk çatlaklarının en önemli sebebi kserozis yani cilt kuruluğudur.Genelde uzun süreli yürüyüşler ve fazla ayakta durmaya bağlı gelişen topuk çatlağına sebep olan başka nedenler de vardır.Aşırı kilolar, arka kısmı açık ayakkabılar, şeker hastalığı, deri hastalıkları ve ter bezlerinin düzensiz çalışması bu sebeplere örnek olarak verilebilir.Çatlak topuk bakımı için çok çeşitli yöntemler uygulanabilir.

Çatlak topuk bakımı yöntemleri:
1)Tıbbi tedavi:Bu konuda uzman hekimler sertleşmiş dokunun alınmasını tavsiye edebilirler.Doku alındıktan sonra ağrı devam ederse iyileşme sağlanana kadar sargı beziyle sarmayı veya doku yapıştırıcısıyla o bölgeyi yapıştırmayı da tavsiye edebilirler.
2)Nemlendiriciler:Çatlakların en önemli sebebi kuruluk demiştik.bu yüzden eczaneden alınabilecek herhangi bir nemlendirici yardımcı olabilir.Ancak bazı aşırı kuru ciltler için özel kremler de bulunmaktadır.
3)Sıcak su ve sünger taşı:Her şeye rağmen en etkili tedavi sıcak su tedavisidir.Sıcak suyla sert deriyi yumuşatarak ve sünger taşıyla ölü deriyi kaldırarak çatlakların etrafındaki ölü doku kaldırılarqak iyileşme ve yara kapanması hızlanır.
4)Muz:Olgun muzu topuk çatlağına sürüp 15dk beklettikten sonra temizleyin.Nemlendirici etkisi yaratacağından öatlak kapanmasını hızlandırır.
Anlatılan yöntemler uygulandığında çatlaklar daha hızlı iyileceşecek ve yara kapanması hızlanacaktır.Bunların haricinde topuğu saran ayakkabılar, ayakkabı astarı ve topukluk kullanmak da uygulayabileceğiniz  ek önlemlerdendir.