Büyük Balık – Big Fish Film Önerisi

Published by: 0

Büyük Balık (Big Fish) Bazı filmler vardır, bittikten sonra başlar. İşte bu da o filmlerden biri. Gerçeği hayallerle süsleyen Edward Bloom’un masal gibi hayatı.. Bazen gülümseten bazen hüzünlendiren en önemlisi de mutlu olmanın kendi elimizde olduğunu öğreten film. Edward Bloom, kendi hayalleri peşinde koşarken, yaşamını daha da zevkli bir hale getirirken bize de kendi hikayemizi en can alıcı şekilde oluşturabileceğimizi anlatıyor. Hayal kurmayı bırakmak yerine aksine geliştirerek, daha güzellerini ekleyerek peşinden gitme cesareti veriyor. En sıradan anları bile bir masalın içindeymiş gibi hissetmeyi öğretiyor. Kısacası Tim Burton bu eşsiz eseriyle hayallerimize dokunuyor.

Büyük Balık Filminin Konusu:                      

Edward Bloom, hayatının her anını bir hikaye gibi yaşamak isteyen ve bunun peşinden giden, insanlar tarafından çok sevilen, gittiği, tanıştığı herkeste iz bırakan bir maceraperesttir. William, babası Edward’ın kendi yaşamından anlattığı masal gibi anılarıyla büyümüştür. Küçükken hoşuna giden bu durum artık tüm gerçekçiliğini kaybetmeye başlamıştır. Babasını bir masal kahramanı gibi değilde gerçek haliyle tanımaya çalışan William, bunu başaramayınca artık aralarındaki bağ kopmaya başlar ve uzun bir süre görüşmezler. Bir gün William babasının çok hasta olduğunu öğrenince onun hiç bilmediği tarafını tanımak umuduyla yanına gitmeye karar verir.

Büyük Balık Filminin Oyuncuları:

Edward Bloom, bu masal düşkünü adam Albert Finney tarafından canlandırılıyor. Geri dönüşlerde ise Edward’ın gençliğini sevilen aktör Ewan McGregor canlandırmakta. Edward’ın oğlu William’ı Kardeş gibiydiler filmiyle çıkış yapmış, Watchmen, Halk Düşmanları gibi önemli yapımlarda da rol almış Billy Crudup canlandırıyor. Edward’ın büyük aşkı Sandra’ ya Akademi ödüllü oyuncu Jessica Lange hayat veriyor. Sandra’nın gençliğini ise Alison Lohman canlandırmakta. Filmde Fransız oyuncu Marion Cotillard, William’ın eşi Joséphine rolünde.

Hayattan nasıl zevk alınacağını, hikayemizi nasıl masala çevireceğimizi anlatan kalbinize dokunacak bu duygulu ve sıcak film Büyük Balık (Big Fish) film önerileri arasında yerini alıyor.