Burun Tıkanıklığı Nedir? Nasıl Geçer?

Published by: 0

Burun Tıkanıklığı  Tanım

Yaşam kaynağımız olan oksijeni ciğerlere nakleden, aldığımız havayı ısıtıp nemlendiren, havayı filtre eden, koku almamızı sağlayan, ses tonumuzu ayarlayan burnumuzun, çeşitli sebeplerle işlevini tam olarak yerine getirememesine burun tıkanıklığı denir. Burun tıkanıklığına yol açan birçok sebep vardır, bu sebep veya sebepler mutlaka tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir. Zira uzun süre burun tıkanıklığıyla yaşayanlarda çeşitli sağlık sorunları gözlemlenmiştir.

Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir?

 • Burun içi polipler ya da nazal polipler olarak bilinen durum, burun tıkanmasına sebebiyet verir. Bu polipler mercimek tanesi büyüklüğünde olabilir ve rengi koyu pembedir. Sinüs boşluğuna yerleşen polipler hava kanalını daraltarak nefes almayı güçleştirir. İlaçla veya cerrahi yöntemle tedavi edilir.
 • Konka büyümesi burun tıkanıklığına sebebiyet verir. Her bir burun deliğimizde 3 adet bulunan konka, soluduğumuz havayı nemlendirmek, ısıtmak ve filtre etmekle görevlidir. Çeşitli sebeplerle büyüyen veya yapısı bozulan konka, nefes almayı güçleştirir ve ilaçla veya cerrahi yöntemle tedavi edilir.
 • Nazal valv yetmezliği burun tıkanıklığının bir başka sebebidir, halk arasında burun çatısında daralma olarak adlandırılır. Genel olarak tedavisi ilaçla yapılır, sonuç alınamazsa cerrahi müdahaleye başvurulur.
 • Deviasyon yani burun kemiğinde kayma problemi burun tıkanıklığına sebep olur. İki burun deliği hattı boyunca uzanan kemik de çeşitli nedenlerle kayma, yamulma, işlevini kaybetme durumunda mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi halde nefes almak bir hayli zorlaşacaktır. Deviasyon tedavisi cerrahi yöntemle yapılmaktadır.
 • Burunun arkasındaki geniz boşlunda yer alan geniz eti, çeşitli nedenlerle büyürse burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Geniz etini işlevsel açıdan bademciklerimize benzetebiliriz. Geniz eti büyümesi durumunda; nazal spreylerle veya cerrahi operasyonlar ile tedavi yapılır.

 

Burun tıkanıklığı hangi sorunlara yol açar?

 • Her ne sebeple olursa olsun burun tıkanıklığı sağlıklı nefes alıp vermemize engel olarak çeşitli hastalıklara da davetiye çıkartır.
 • Burnundan rahat nefes alamayan kişi ağzından nefes alacağı için boğaz kuruluğu, bademcik enfeksiyonu gibi sorunlara neden olur.
 • Rahat nefes alamayan kişi rahat uyuyamaz, burun tıkanıklığı horlamanın başlıca nedenleri arasındadır. Sağlıksız uyku düzeni ise halsizlik, baş dönmesi, dikkat bozukluğu gibi daha birçok hastalığa neden olur.
 • Sağlıklı solunum yapamayan kişilerde akciğerler temiz havayla yeterince beslenemez. Bu durum çeşitli akciğer ve kalp hastalıklarına yol açabilir.
 • Burun tıkanıklığı ses tonunu ve kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Burun tıkanıklığı olan kişiler efor sarf ederken zorlanır. Bu durumu merdiven çıkarken, koşarken, spor yaparken fark edebilirsiniz.
 • Genel olarak burun tıkanıklığı yaşam kalitesini düşürür.

 

Burun tıkanıklığı tedavisi

Burun tıkanıklığının pek çok sebebi olabileceğini söylemiştik, bu sebepler KBB uzmanı tarafından teşhis edilip doğru tedavi yöntemiyle giderildiğinde burun tıkanıklığı sorunu da ortadan kalkmış olacaktır. Burun tıkanıklığına sebep olan et büyümesi, kemik büyümesi ya da yamukluğu genel olarak cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Nazal burun spreyleri ve antibiyotiklerde tedavide kullanılmaktadır. Özellikle cerrahi müdahale gereken burun tıkanıklığı problemleri işin ehli rinoplasti ve KBB uzmanlarınca tedavi edilmelidir.

 

Burun tıkanıklığına iyi gelen şeyler, doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

 1. Domates suyu karışımı: 2 diş sarımsağı döverek ezin ve bir bardak taze domates suyuna ilave edin. Ardından bir yemek kaşığı limon suyu ve mide probleminiz yoksa acı sos ilave edin. Bir tutam tuz da ekledikten sonra bu karışımı kaynatın ve günde iki kez olmak şartıyla domates suyu karışımını sıcak olarak için. Bu işlemi birkaç gün tekrarlayın.
 2. Okaliptüs etkisi: Aktarlardan satın alabileceğiniz okaliptüs yağını temiz bir beze veya mendile damlatın ve koklayın. Bu işlemi gece yatarken yastığınıza damlatmak suretiyle de tekrarlayabilirsiniz. Okaliptüs yağı nefes almanızı kolaylaştıracaktır.
 3. Sıcak duş: Özellikle mukus tıkanıklığı sebebiyle yaşanan burun tıkanıklığına sıcak duş iyi gelecektir. Geceleri rahat bir uyku için yatmadan yarım saat önce sıcak duş alın.
 4. Deniz suyu veya tuzlu suyla burun tıkanıklığı giderme: Temiz olmak kaydıyla deniz suyu veya tuzlu suyu günde iki kez burun deliklerinizi geçmeyecek şekilde çekin ve ardından sümkürün. Tuzlu suyun genzinize ve ciğerlerinize kaçmaması için fazla çekmeyin. Aksi takdirde genziniz bir hayli yanacaktır.
 5. Lavanta çiçeği kürü: Aktardan alabileceğiniz lavanta çiçeği yapraklarını kaynamış suda 10 dakika demleyin ve süzün. Elde ettiğiniz suyu burnunuza hafifçe çekin bu işlemi saate bir burnunuz açılıncaya kadar yapabilirsiniz.
 6. Atkuyruğu ve Nergis çiçeği kürü: Bu iki otun yapraklarını eşit miktarda, havanda dövdükten sonra bir miktar zeytinyağı ve suyla karıştırın. Karışımı 24 saat dinlendirip, saat başı olacak şekilde burun deliklerine 4 damla damlatın.