Bronzlaşmanın Püf Noktaları

Published by: 0

Birçok kişi ten renklerinin o muhteşem bronz renkte olmasını amaçlar. Bu bazı özel bitkilerin içeriklerindeki pigmentlerle sağlanabileceği gibi, çoğu zaman da güneşten gelen UV ışınları sayesinde sağlanır. Ancak UV ışınları tehlikelidir, bu ışınlarla ne kadar çok iç içe geçer, onu hafife alırsanız o da sizin başınıza o kadar bela açar. Yani bronzlaşmak gibi bir güzellik göstergesi için güneş altında saatlerce yatmak kesinlikle yanlıştır. Bu güneşten kaynaklanabilecek birçok kalp problemini tetikleyebileceği gibi, cilt kanserinin de bir numaralı nedenlerinden biridir. Çünkü deri altı pigmentlerinde meydana gelen değişiklikler onları kanser hücrelerine çevirebilir. Unutmayın, güneş ışınları belli miktarda alındığında yararlıdır. Özellikle D vitamini sentezi için olmazsa olmazdır.

Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bronzlaşmak için doğal olmayan, içeriklerinde kimysal içeren kremlerden ziyade, çok basit, her aktarda bulabileceğiniz yağlarla kendi koruyucu ve bronzlaştırıcı kreminizi yapabilirsiniz. Bunun için susam yağı, kayısı yağı, kakao yağı ve tatlı badem yağı almanız yeterlidir. Bu yağların karışımından hazırlayacağınız krem hem sizi istediğiniz bronzluğa kavuşturur hem de cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur.

Doğal yağlarla hazırlanan kürler sayesinde öyle saatlerce güneşin altında oturmak zorunda kalmazsınız. Zaten bu yağların özelliği cilde doğal olarak bronz bir görünüm vermelidir. Bunun için az miktarda güneş ışığı bile yeterlidir. Yani deniz kenarına, havuz başına gidip güneşlenemeyenler için oldukça idealdir. Tatile çıkmadan önce bronzlaşmanın keyfini sürmek için bitkisel yağ kürlerini mutlaka denemelisiniz.

Bronzlaşmanın Zararları

Bronzlaşmanın zararlarına gelecek olursak. Elbette kanser riski birinci sıradadır. Özellikle vücudunda et beni olan insanlar buna daha yatkındır. Özellikle güneş ışınlarının en dik geldiği öğle saatlerinde dışarıya çıkılmamalı bronzlaşmak için güneşin altına yatılmamalıdır.

Hızlı bronzlaşmak için yanlış bilinenlerden biri de, vücuda zeytinyağı kola karışımı sürmektir. Bu asla yapılmamalıdır. Cildin hava alamamasına ve güneş ışınlarını fazlaca soğurmasına sebep olursunuz.  Güneş cildin nem dengesini bozduğu için kırışıklığa ve erken yaşlanmaya neden olur. Bu nedenle mutlaka doğal bir güneş kremi sürülmelidir. Yine hızlı bronzlaşmanın bir diğer yolu da solaryum olarak görülür. 3-4 seans gibi kısa bir süre içerisinde kolayca bronzlaşılan bu yerler deri pigmentlerinin çok hızlı değişmesine neden oldukları için oldukça zararlıdırlar. Kesinlikle uzak durulması gereken bronzlaşma yöntemlerinden biridir.

Evde Bronzlaşmak

Evde bronzlaşmanın en etkili yollarından biri kendi hazırladığınız ve çok az güneşe ihtiyaç duyacağınız yağ karışımıdır. Bunun dışında, havuçtan gelen mucizevi etkiyle de kolay bir şekilde bronzlaşabilirsiniz. Soyulmadan bronzlaşmak için havuç maskeleri ve kürleri oldukça idealdir. Özellikle ince bir cilde sahip olanlar, güneşin etkilerinden çabuk zarar görenler için havuç maskesiyle bronzlaşmak en doğal ve kolay yöntemdir. Zeytinyağı ile karıştırılmış havuç suyu cilde sürülerek uygulanabilir. Bronzlaşmak için zeytinyağı kullanmak havucun etkileri kat kat artırır. 1 saat ciltte kalan bu karışım deride doğal bir bronzluğa neden olur. 1 saat sonra cilt bir tonik yardımıyla temizlenebilir. Yine rende havuç, biraz şeker ve kremayla da çok etkili bir kür yapılabilir.

Nasıl Bronzlaşmalı

 • Öğlen 12.00 ile 16.00 arasında güneşin altında durmamak gerekiyor. Ayrıca, güneşlenme süresinin de iki saati geçmemesi gereklidir.
 • Denize girmek sizi güneşin yakıcı etkilerinden kurtarmaz. Hatta tuzlu vücut güneşin zararlı etkilerini artırır. Bu nedenle denize 16.00’dan sonra gidilmelidir.
 • Kendi hazırladığınız ya da doğal olarak aldığınız kremler olmadan asla bronzlaşmaya çalışmayın. Çok ciddi olumsuz sonuçları olabilir. Tatili yanıklarla hastanede geçirmek istemezsiniz.
 • Bronzlaşmaya çalışırken susuz kalmayın. Güneşlenirken mutlaka bol bol su için.

Yanlış Brozlaşma

  • Kremlenip denize girildikten sonra nasıl olsa kremlendim denilerek bronzlaşmaya çalışmak yanlıştır. Mutlaka yeniden krem sürmek gerekir.
  • Yağlar ve kremler dışında, kulaktan dolma bilgilerle cildinize zarar verebilecek ürünler kullanarak bronzlaşmaya çalışmayın.
  • Cilt tipi bilinmeden güneşte ne kadar durulacağı ya da nasıl bronzlaşılacağını söylemek kolay değildir. Bu durum kremlerin bile cinsini ve kullanım miktarını belirler. Bu nedenle bir dermatolog yardımıyla cilt tipinin bilinmesinde fayda vardır.
  • Sürekli koruyucu krem kullanmak cildin kurumasına yol açar. Mutlaka nemlendiriciler de kullanılmalıdır.
  • Deodorant, parfüm gibi ürünler sürülerek bronzlaşılmaz. Oldukça zararlı etkileri olabilir.