Botoks İle Yüz Gençleştirme

Published by: 0

Botoks İle Yüzleriniz Gençleşsin

Her insanda yaşlanmaya bağlı yüz derisinde kırışıklıklar oluşur, yüz derisi sarkar, renk değişiyor, deride lekeler ve türevleri oluşur. Yaşlanmanın sebebi genetik faktör, yer çekimi kuvveti, aktif yüz hareketleri, güneş ışınları ve zararlı alışkanlıklardır. Yaşlanmaya bağlı yüz derisinde oluşan kırışığın oluşma sebebi yüz hareketlerine bağlıysa o halde botoksla tedavi edilebilir. Yüz kırışıklıklarını azaltmak ve ya yok etmek amacıyla, kullanılan en güvenli ve ucuz yöntem botoks işlemidir.

Günümüzde genç görünmek uğruna en çok tercih edilen müdahaledir. İdeal kozmetik müdahalenin amacı hastada yan etki yaratmadan mükemmel sonuca ulaşmaktır. Botoks bu göstergelere göre ideal kozmetik bir işlemdir.

Botoks işlemi deyince A toksini enjeksiyonu öngörülüyor. Klostride türü bakteriler tarafından üretilen en güçlü toksindir. Bakteri toprağın altında yaşıyor, onu oradan alıp oksijensiz nem ortama koyunca toksini üretmektedir. Kas içerisine geldiğinde miorelaksant etkiye sahiptir. Miorelaksant etkisi sinir kas bağlantısı seviyesinde presinaptik sinir bloğu yaratması ile ilgilidir. Toksinin presinaptik sinir uçlarına etkisini dikkate alarak onu kaslara, özellikle de kaslarda bu sinir uçlarının bulunduğu yerlere vurmak gerekir. Bu madde sinirden gelen elektrik akımını bloke ederek, vurulan bölgedeki kasların fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybedip yığılmadıkça, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır veya yok eder.

Botoks, özellikle alında oluşan yatay kırışıklıklar, kaş çatma sırasında oluşan dikey kırışıklıkları, göz kenarında oluşan gaz ayağı kırışıklıklarını azaltmak veya yok etmek ve kaşları kaldırmak amacıyla kullanılır.

Alın bölgesinde kaşı kaldırdığımız zaman oluşan yatay kırışıklıklar düzgünleştirmek için kullanılır. Alın kırışıklıkları tedavisinde en iyi araç botoks, çünkü bu kırışıklıkların oluşmasının ana nedeni cildin altındaki kas hareketidir. Botoks bu kasların sinirden impuls almasını engelleyerek hareketini azaltır. Bu da kırışıklıkları ortadan kaldırır.

Kaşı ulaşmak hislerimizi ifade ediyor, insana gergin ve stresli görkem verir. Biz kaşı aşağı çekerek kaş arasında dikey kırışıklık kuruyoruz ve kaşı yukarı kaldırarak kaş üstü çukur meydana getiriyoruz.
Göz çevresi derisi çok incedir ve erken kırışmaya başlar. Gülerken alt göz kapaklarında üst yanağa kadar yelpaze şeklinde uzanan kırışıklıklar, buna gaz ayağı kırışıklıkları denir. Bu kırışıklıklar gözün dairesel kasının dış kenarının birikmesi sonucu oluşur. Bu kasın dış kenarına botoks vurmakla genç ve orta yaşlı hastalarda bu kırışmayı tamamen kaybediyoruz.

Botoks kaşları güvenle ve rahatlıkla 5 mm ye kadar kaldırır. Kaş kaldırmada botoks en sık başvurulan araçtır.

Botoks vurulması pahalı mıdır?
Botoks vurulması estetik ameliyat ile karşılaştırıldığında çok daha ucuzdur.

Botoks nasıl vurulur?
Oda koşullarında vurulur. Vurulması 10 dakika sürer. İşlem bittikten sonra ev istirahatına gerek yok. Hastayı günlük işlerinden uzak düşürmüyor.

Botoks vurulması ağrılı mı?
Hastanın hissettiği iğnenin cilde geçerken verdiği acıdır. Ağrıyı azaltmak amacıyla son derece ince iğneler kullanılır ve vurulmadan önce yerel anestetik krem ​​sürülür.

Botoks kimlere vurulmamalıdır?
Hamilelere, süt veren annelere, botoks karşı alerjisi olanlara, iğne vurulacak yerde iltihabi olanlara, sinir kas alışverişi bozulan hastalara vurulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?
Botoks hekim tarafından vurulmalıdır, aksi taktirde hem etkisini tam göstermeyebilir , hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Botoksun etkisi ne kadar sürüyor?
Botoks vurulduğu anda etkilemez. Etkisi 3 gün sonra başlıyor, 2 haftaya tam oturur. Klinik olarak botoksun etkisi 3-6 ay arasında gözle görülmektedir. 2 yıl içerisinde sistemli botoks vurduranlarda etkisinde uzama görünür.